SPZ (ECV) na Slovensku

sekcia, ktorá sa venuje popisu technických aj netechnických záležitostí, postupov a pojmov dotýkajúcich sa infraštruktúry

Moderátor: Moderátori

Re: SPZ (ECV) na Slovensku

Odoslaťod i15 » 06. Aug 2010 21:53

BLAH :) Inak dnes som videl starsi Passat so znackou SK 001 AA, cize uplne prve v okrese Svidnik... dotycny ma zrejme dobre kontakty
Obrázok používateľa
i15
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 827
Založený: 21. Jan 2007 20:49
Bydlisko: vo výslužbe

Re: SPZ (ECV) na Slovensku

Odoslaťod Ike » 21. Aug 2010 12:19

expwy - "Každý okres by mal mať pridelené práve jedno označenie okresu a nie viac"

potom treba vyriešiť mestské okresy BA I. - V. a KE I. - IV.
už som to tu viackrát vravel, dalo by sa to riešiť napr. B1 - B5 alebo K1 až K4... akurát B5 pripomína BS...
Ike
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 815
Obrázky: 66
Založený: 15. Mar 2006 22:01
Bydlisko: Bratislava

Re: SPZ (ECV) na Slovensku

Odoslaťod Yoggy52 » 30. Aug 2019 10:38

viewtopic.php?f=35&t=24359

Ehm celkom dobry biznis:
https://www.finstat.sk/31626742

Sa nacudujem, ze po tolkych rokoch pristupili k tomu, aby to posunul dalsiemu doslova zadarmo. Ked za tych 15 rokov, mal zisk takmer 30milionov legalne :lol:
Yoggy52
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 9
Založený: 25. Feb 2013 23:02
Bydlisko: Rosenheim

Re: SPZ (ECV) na Slovensku

Odoslaťod rado » 02. Sep 2019 11:30

Nuž, napriek tomu že autorské práva sa vyriešili, zdá sa, že dodávateľa "nestihnú" vysúťažiť a cena tabuliek s EČV zostáva tam kde bola doteraz...

https://www.dialnice.info/viewtopic.php?f=35&t=24371
Obrázok používateľa
rado
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 7
Založený: 27. Feb 2008 20:25
Bydlisko: Dolný Kubín

EČV na Slovensku od 2022 sa (asi) zmenia...

Odoslaťod KN.SK » 18. Mar 2021 10:57

Niekomu vadia "okresy" a chce "anonymné", celoštátne: Parlament schválil prenos starých evidenčných čísel aj príchod nového formátu. Od roku 2022... 1572
Festina lente! Σπεῦδε βραδέως!
Sapienti sat.
Radšej budovať, než niečo ničiť.
Obrázok používateľa
KN.SK
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3839
Založený: 08. Máj 2014 11:56

Re: SPZ (ECV) na Slovensku

Odoslaťod metelesku.blesku » 18. Mar 2021 14:30

Prečo by mali niekomu vadiť?
Celé je to o odbúraní zbytočnej byrokracie a zbytočnom menení značiek.
To nemôže byť, lebo keď v Mýtnej bola dostatočná premávka, tak ja si myslím, že tá istá frekvencia je aj pri Pincinej.“ tvrdí starostka.
metelesku.blesku
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Založený: 27. Sep 2019 20:44

Re: SPZ (ECV) na Slovensku

Odoslaťod aquila » 18. Mar 2021 19:23

uz len aby to konecne nerobili cajti, ale normalni uradnici . .
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Re: SPZ (ECV) na Slovensku

Odoslaťod sendvo » 18. Mar 2021 20:23

alebo kazdy poistovak ako v rakusku :) staci len prist do hociktorej poistovne a s poistkou dostanes rovno aj znacky..

chvalim toto rozhodnutie. divim sa ze krajiny ako rakusko a nemecko sa tiez stale este babru s okresmi. nahodne znacky ktore su priradene k autu pocas celej jeho zivotnosti mi pridu ako najoptimalnejsie riesenie..
https://freebitco.in/?r=41546130
Obrázok používateľa
sendvo
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 505
Obrázky: 54
Založený: 24. Jan 2010 11:04
Bydlisko: Wien (A) / original Zilina

Re: SPZ (ECV) na Slovensku

Odoslaťod okorec » 18. Mar 2021 21:27

aquila napísal:uz len aby to konecne nerobili cajti, ale normalni uradnici . .

Prečo úradníci? Veď nech normálne dajú licencie firmám, čo splnia technické podmienky.
Múdry to pochopí sám a hlúpemu to aj tak nevysvetlíš.
Obrázok používateľa
okorec
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 10
Založený: 13. Jan 2011 19:45
Bydlisko: Martin

Re: SPZ (ECV) na Slovensku

Odoslaťod expwy » 19. Mar 2021 10:02

metelesku.blesku napísal:Prečo by mali niekomu vadiť?
Celé je to o odbúraní zbytočnej byrokracie a zbytočnom menení značiek.

Podstata celej zmeny je podľa mňa úplne niekde inde ako to navonok vyzerá.
Celá táto zmena je akože super sexy marketingovo urobená pre občanov, akože budú menej platiť za prepisy - OK, avšak to sa dalo urobiť aj pri zachovaní okresov.

Tento cirkus so zrušením okresov sa mi javí úplne zbytočný, nakoľko sa reálne nič nevyriešilo a nič sa neanonymizovalo, avšak navrhnutie kombinácie novej "bezokresovej" značky AB-123CD mi evokuje len zabetónovanie firmy, ktorá dodáva TEČ aj dnes Turčan Delta, ktorá má patent na dizajn.

Iróniou je, že aj naďalej bude možné identifikovať okres, pretože vyrobené TEČ jedinou firmou budú aj tak nejakým spôsobom distribuovať v nejakých balíkoch pre okresné úrady. Pochybujem, že to budú distribuovať po jednom a že kombinácia napr. AA001AA pôjde do Bratislavy a AA002AA do Michaloviec. Určite to urobia tak, že celá nejaká sada bude distribuovaná pre určitý okres a MV SR aj tak bude podľa interných prevodníkov vedieť, ktorá kombinácia bola pridelená konkrétnemu okresu.

Som presvedčený o tom, že v skutočnosti to bola iba malá domov pre súčasnú firmu a zabezpečili im biznis na ďalších min. 10 rokov. Aj to, že vôbec nejaká firma môže mať registrovaný patent na dizajn niečoho čo upravuje všeobecne záväzný právny predpis mi príde do neba volajúce

Stačilo zmeniť písmo napr. na FE-Schrift a rozmery tabuľky a firma by si s terajšími certifikátmi (patentmi na dizajn) mohla tapetovať kanceláriu. Vydávať tabuľky mohli úradníci na okresných úradoch, nie uniformovaní policajti. Mohli tam mať jednoduchý stroj na stole a iba prázdne tabuľky a občanovi by na mieste na počkanie vytlačili tabuľku napr. akú by chcel. Ale toto zámer zrejme nebol...
30/2020 & VL 6 & TP 117/118 - systémový prístup k pravidlám cestnej premávky a DZ
Obrázok používateľa
expwy
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 183
Založený: 08. Apr 2005 09:30

Re: SPZ (ECV) na Slovensku

Odoslaťod metelesku.blesku » 19. Mar 2021 11:25

Ten pochybne získaný patent na dizajn je ale iný problém, ktorý súvisí s prideľovaním značiek len okrajovo a je riešiteľný zrušením patentu na niečo, na čo sa patent zo zákona nedá získať - napr. štátny znak ako súčasť EČV.

Deltu Turčan však zmluvne zabetónovala a malú domov stihla nahrať Saková ešte predminulý rok. Ale načo tam potom máme na MVSR protikorupčného Mikulca z protikorupčného hnutia, keď to nerieši? Ak si tú Sakovej betónovačku zle pamätám, tak ma kľudne opravte. Touto zmenou však dôjde k obmedzeniu počtu tlačených EČV, nakoľko budú použiteľné opakovane, resp. nastálo. Bez potreby zmeny EČV pri každom prepise auta.

No a čo sa týka toho, že MVSR aj tak bude vedieť ktorá kombinácia patrá ktorému okresu... Naozaj zvláštny argument, keď policajt z EČV zistí pomaly aj veľkosť topánok vodiča, nieto ešte adresu jeho pobytu. Policajtovi (MVSR) je naozaj úplne jedno, či je na EČV napísané BL, KE, PT, RA, ML alebo AX, či FG, lebo si vie značky prelustrovať cez systém a vie, kde sú registrované. Pre bežného občana je dôležitejšie skôr ako to, kde bola aká séria poslaná, že nerozozná napr. sused v paneláku, kde sa nasťahuje "cépéčkár", alebo ti niekto nedoškrabe komplet celé auto len preto, že si "paštikár" na návšteve u "vidlákov".
To nemôže byť, lebo keď v Mýtnej bola dostatočná premávka, tak ja si myslím, že tá istá frekvencia je aj pri Pincinej.“ tvrdí starostka.
metelesku.blesku
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Založený: 27. Sep 2019 20:44

Re: SPZ (ECV) na Slovensku

Odoslaťod Hank » 19. Mar 2021 12:42

Presne tak. Ze MV bude vediet podla sady identifikovat okres, kde bola sada poslana na pridelovanie, je uplne bezpredmetne - pre ludi na ulici to nebude rozoznatelne.

Dizajn uz Turcan Delta nema:
https://www.crz.gov.sk/4161868/

Prave prebieha ver. obstaravanie na noveho dodavatela (uz sa parkrat posuval termin otvarania obalok, najnovsi je 19. 4.):
https://www.uvo.gov.sk/vestnik/oznamenie/detail/490930?page=1&limit=20&sort=datumZverejnenia&sort-dir=DESC&ext=1&cisloOznamenia=&text=&year=0&dzOd=&dzDo=&cvestnik=&doznamenia=-1&dzakazky=-1&dpostupu=-1&mdodania=&kcpv=&opb=&szfeu=&flimit=-1&nobstaravatel=vn%C3%BAtra&ndodavatel=&nzakazky=

Takze trochu menej konspiracii by to mozno chcelo.

A ano - vyroba tabuliek priamo na mieste evidovania aj to, ze evidovat maju civili a nie policajti, su vsetko vyborne napady (malokto si uz dnes pamata, ze za druhej Dzurindovej vlady sa scivilnenie takychto policajnych cinnosti aj schvalilo, ale kym to stihlo nadobudnut ucinnost, tak sa zmenilo osadenstvo a za prveho Fica sa to potom posuvalo, posuvalo a nakoniec zrusilo). Ale uz aj toto, co sa vcera schvalilo, je na slovenske pomery revolucne a v prospech ludi a firiem. Mozno neskor dozrie cas a vola aj na dalsie zmeny.
Poloodborný portál najmä o dopravnom značení
http://www.ocestnejpremavke.sk
Obrázok používateľa
Hank
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 418
Obrázky: 20
Založený: 10. Nov 2016 19:18

Re: SPZ (ECV) na Slovensku

Odoslaťod expwy » 19. Mar 2021 13:06

OK, keď Turčan previedol patent na MV, čo som nevedel, je chvályhodné.
Čo mi vadí, že zase to bol nejaký poslanecký návrh bez pripomienkového konania, bez možnosti sa k tomu vyjadriť.
Čiže vlastne jediný prínos zmeny zrušenia evidovania vozidiel na okres je, že sused susedovi nepoškriabe auto a že štátne orgány budú vedieť a vidieť, ale občania nebudú vedieť nič...
30/2020 & VL 6 & TP 117/118 - systémový prístup k pravidlám cestnej premávky a DZ
Obrázok používateľa
expwy
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 183
Založený: 08. Apr 2005 09:30

Re: SPZ (ECV) na Slovensku

Odoslaťod Hank » 19. Mar 2021 13:51

Hm, to vravis, ako keby tych prinosov toho, ze dnes obcan vie okres evidovania vozidla, boli desiatky...
Poloodborný portál najmä o dopravnom značení
http://www.ocestnejpremavke.sk
Obrázok používateľa
Hank
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 418
Obrázky: 20
Založený: 10. Nov 2016 19:18

Re: SPZ (ECV) na Slovensku

Odoslaťod KN.SK » 19. Mar 2021 13:55

expwy napísal:
metelesku.blesku napísal:Prečo by mali niekomu vadiť?
Celé je to o odbúraní zbytočnej byrokracie a zbytočnom menení značiek.

Podstata celej zmeny je podľa mňa úplne niekde inde ako to navonok vyzerá.
Celá táto zmena je akože super sexy marketingovo urobená pre občanov, akože budú menej platiť za prepisy - OK, avšak to sa dalo urobiť aj pri zachovaní okresov.
Tento cirkus (dovolil som si to zvýrazniť, KN.SK) so zrušením okresov sa mi javí úplne zbytočný, ...
Veď:
"Viazanosť EČV na okres trvalého pobytu vlastníka vozidla sa vypúšťa úplne. Zároveň sa navrhuje možnosť ponechania EČV pre predávajúceho pri zmene držby vozidla na inú osobu. Takéto EČV si bude môcť predávajúci prideliť na svoje ďalšie vozidlo," priblížili poslanci v dôvodovej správe. Argumentujú tým, že zmena ušetrí značné finančné prostriedky štátu za nákup nových EČV, ale aj jednotlivcom. Znovupoužitie pôvodného EČV podľa nich prináša aj ekologický efekt.
••• ••• •••
expwy napísal:Iróniou je, že aj naďalej bude možné identifikovať okres, pretože vyrobené TEČ jedinou firmou budú aj tak nejakým spôsobom distribuovať v nejakých balíkoch pre okresné úrady. Pochybujem, že to budú distribuovať po jednom a že kombinácia napr. AA001AA pôjde do Bratislavy a AA002AA do Michaloviec. Určite to urobia tak, že celá nejaká sada bude distribuovaná pre určitý okres a MV SR aj tak bude podľa interných prevodníkov vedieť, ktorá kombinácia bola pridelená konkrétnemu okresu.
Tak budeme(?) asi dlho Pražáci. :D Či dokonca papaláši, ktorí mali na T603 a na T613 i na Čajkách vyhradené AA. :wink: Zaujímavé, že to regionálne "označenie" (okres, kraj, oblasť/grófstvo, kantón) nevadí Rakúšanom, Nemcom, Írom, Britom, Švajčiarom, Poliakom... V Nórsku je pridelený dvojpísmenový kód pre určitý región = Fylke (provincia), tak to bolo v ČSR pred zavedením nových okresných kódov vychádzajúci z názvu (okrem Prahy), aj v NDR to tak bolo. A nie sú alebo neboli "odvodené" z názvu provincie, okresu.
Aj paštikár paštikárovi, či vidlák vidlákovi, môže upraviť výzor alebo náter. Obmedzenci sa nájdu, žiaľ, kde-kade.
V Maďarsku majú celoštátny systém, je pri konci, uvažujú i o regionálnych - okresných skratkách... Počul som, že (vraj) na tamojšie STK môžu ísť len tam, kde bola vozidlu pridelená tabuľka. Všimol som si, že sa prideľuje istému okrsku istý "balík" tabuliek, teda dalo by sa vysledovať odkiaľ je asi vozidlo, ťažšie, ale dá sa. Podobne je to i v Česku, tam to vydávajú obce s rozšírenou pôsobnosťou, aj keď majú "krajské" písmeno (za číslicou) a za ním číslice alebo písmenko a číslice. 1573
Festina lente! Σπεῦδε βραδέως!
Sapienti sat.
Radšej budovať, než niečo ničiť.
Obrázok používateľa
KN.SK
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3839
Založený: 08. Máj 2014 11:56

Re: SPZ (ECV) na Slovensku

Odoslaťod expwy » 19. Mar 2021 14:22

Hank napísal:Hm, to vravis, ako keby tych prinosov toho, ze dnes obcan vie okres evidovania vozidla, boli desiatky...

Tak keď jeden aj druhý systém vlastne pre občana nemal žiadny prínos, tak na čo sa tie okresy rušili?
Domnievam sa, aby sa zabetónoval 1 centralizovaný systém 1 výrobcu nech ním bude ktokoľvek.
30/2020 & VL 6 & TP 117/118 - systémový prístup k pravidlám cestnej premávky a DZ
Obrázok používateľa
expwy
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 183
Založený: 08. Apr 2005 09:30

Re: SPZ (ECV) na Slovensku

Odoslaťod KN.SK » 19. Mar 2021 15:03

Oba systémy majú plusy i mínusy.
Anonymný robí anonymnejšieho, so všetkým, čo to umožňuje. Priemerný (nechcem použiť obyčajný) človek si skôr zapamätá OKres ČíslicaČíslicaČíslicaPísmenoPísmeno ako PísmenoPísmeno ČíslicaČíslicaČíslicaPísmenoPísmeno, napríklad BT 123KE vs. FE 963VU, a normálny vodič je zväčša ohľaduplnejší k vodičovi z iného okresu. 1574
Festina lente! Σπεῦδε βραδέως!
Sapienti sat.
Radšej budovať, než niečo ničiť.
Obrázok používateľa
KN.SK
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3839
Založený: 08. Máj 2014 11:56

Re: SPZ (ECV) na Slovensku

Odoslaťod Hank » 19. Mar 2021 15:18

A ako celostatne cislo zabranuje tomu, aby sa v buducnosti zaviedla vyroba tabuliek priamo na mieste evidencie? Ved najskor centralny system prideli cislo, ktore sa uvedie na dokladoch (papierovy sa vytlaci okamzite, plastovy sa doruci postou) a to cislo sa nasledne realne vyrobi na tabulke - nehra rolu, ci centralne alebo na 80 miestach po Slovensku.

Okresy mali zmysel, ak nieco znamenali. Cize okres pobytu drzitela. Pri papierovej evidencii sa to inak ani vlastne nedalo, iba systematiku skladby cisel regionalne rozdelit. Pri pocitacovej evidencii to prakticky vyznam nema a ak sa zrusilo aj viazanie cisla na pobyt drzitela, tak akakolvek realna hodnota okresu je nula cela nula. Ak by sa napriek tomu ponechal, akurat by to sposobilo, ze trebars niekto z Namestova, kto si kupi auto z DS, si taky okres nenecha, podobne niekto z vychodu BA a pod.
Poloodborný portál najmä o dopravnom značení
http://www.ocestnejpremavke.sk
Obrázok používateľa
Hank
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 418
Obrázky: 20
Založený: 10. Nov 2016 19:18

Re: SPZ (ECV) na Slovensku

Odoslaťod cPalo » 19. Mar 2021 19:36

Čo sa týka tých úradníkov verzus policajtov, tak podľa mňa to budú robiť tí istí, len už nebudú mať uniformu. Prínos vidím len v odchode do dôchodku, tam stačí len jemná úprava o odchode do dôchodku (ja by som ponechal, len tým čo sú v uliciach + nejaká psychická záťaž)
cPalo
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 483
Založený: 07. Jan 2020 15:32

Re: SPZ (ECV) na Slovensku

Odoslaťod IceFox » 19. Mar 2021 22:48

Označenie okresov osobne považujem za zbytočné - načo je komu informácia na aký okres auto napísané.
Takto budú dostupné všetky kombinácie bez nejakého viazania sa na prefix.
Cogito ergo sum.
Obrázok používateľa
IceFox
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 989
Obrázky: 2
Založený: 09. Máj 2017 15:14
Bydlisko: CA

Re: SPZ (ECV) na Slovensku

Odoslaťod slafko1 » 21. Mar 2021 21:18

expwy napísal:Stačilo zmeniť písmo napr. na FE-Schrift a rozmery tabuľky

Písmo ako majú v Nemecku sa mi vždy páčilo... :-)
.
No a s novým formátom zrejme odpadne aj ten problém, že keď niektorý z okresov vyčerpá pridelený interval znakov - musí zmeniť prvá 2 písmená označenia okresu, viď BA, BL, BT, alebo ZA, ZI....
Obrázok používateľa
slafko1
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 356
Obrázky: 378
Založený: 06. Feb 2010 19:22

Re: SPZ (ECV) na Slovensku

Odoslaťod 4lien » 08. Apr 2021 09:25

"No a s novým formátom zrejme odpadne aj ten problém, že keď niektorý z okresov vyčerpá pridelený interval znakov" - Od kedy bol navrh tejto zmeny este len vo volebnom programe istej strany tak som to vnimal tak, ze prave toto je hlavny prinos. Pri sucasnom formate je vyuzitie dostupnych kombinacii ECV absolutene neoptimalne. Male okresy ako napr. GL sa dostali so svojimi ECV nikde po AX zatial co pre BA robil PZ anketu na svojej FB stranke o tom, aku tretiu dvojkombinaciu ma Bratislava dostat.
4lien
diskutujúci
 
Príspevky: 91
Založený: 13. Máj 2019 19:09
Bydlisko: KE

Re: SPZ (ECV) na Slovensku

Odoslaťod metelesku.blesku » 08. Apr 2021 11:45

Krajské mestá mali dopredu rezervované 3 kombinácie písmen pre okres a Bratislava 6. Tá FB anketa bola výber z tých zvyšných štyroch, že ktoré začnú míňať ako prvé po historicky najpoužívanejších BA a BL.
Čo ma prekvapilo boli 2 kombinácie rezervované pre okresy Levice a Nové Zámky. O tom, že to bolo trochu nedomyslené svedčí to, že v krajských mestách Trenčín a Banská Bystrica sa míňali EČV pomalšie, ako v Prievidzi, Dunajskej Strede, či už vyššie spomenutých N.Zámkoch (populácia vrámci okresu proste nepustí).

Každopádne, všetky okresy boli ešte časovo veľmi, veľmi ďaleko od vyčerpania pridelených intervalov znakov. Drvivá väčšina okresov po 24 rokoch existencie týchto EČV, napriek povinnosti meniť predošlé (napr. POA 80-35) za tieto nové, neprekročila sériu začínajúcu písmenom D a zvyšok najľudnatejších okresov H, t.j. max. 8 sérií, pričom ďalších 15 (i až Z) ešte mali pred sebou. Košice sú momentálne na NN (5 sérií IN až NN míňali 8 rokov) a v Bratislave sa jedna kompletná (okresná) kombinácia minula v priemere za 11 rokov, t.j. ešte nejakých 40 rokov ostávalo do vyčerpania pridelených znakov, čo je ešte veľmi vzdialená doba.
Inak, poslední "A"-čkový mohykáni sú TR (AZ), SP (AY) a ML (AK). Galanta už má B :)
To nemôže byť, lebo keď v Mýtnej bola dostatočná premávka, tak ja si myslím, že tá istá frekvencia je aj pri Pincinej.“ tvrdí starostka.
metelesku.blesku
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Založený: 27. Sep 2019 20:44

Re: SPZ (ECV) na Slovensku

Odoslaťod pa3ck » 08. Apr 2021 13:48

GL je Gelnica :wink:
pa3ck
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 947
Obrázky: 18
Založený: 30. Máj 2018 09:34
Bydlisko: VT/BA

Re: SPZ (ECV) na Slovensku

Odoslaťod metelesku.blesku » 08. Apr 2021 15:51

:oops:
Uf, až ma oko zabolelo, keď som teraz po sebe prečítal tú GAlantu.
V mysli GeLnica, na klávesoch Galanta. Asi sa vyhovorím na autocorrect? :mrgreen:
To nemôže byť, lebo keď v Mýtnej bola dostatočná premávka, tak ja si myslím, že tá istá frekvencia je aj pri Pincinej.“ tvrdí starostka.
metelesku.blesku
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Založený: 27. Sep 2019 20:44

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Glosár

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 10 hostí.