Dopravné značenie (DZ)

diskusia o D & RC vo všeobecnej rovine, plány, návrhy a samozrejme flamewars ;)

Moderátor: Moderátori

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod metelesku.blesku » 05. Máj 2021 18:13

aká je úloha čísla cesty na smerovom značení a teda či je potrebné, aby na ňom bolo vždy presné číslo danej cesty


No hlavne orientačná, nie? Pre cudzinca môžu byť názvy našich miest hatlanina, ktorú nestihnú prečítať, nieto si pamätať kde sa asi aj také mesto nachádza, ale vie, že po ceste 64 sa dostane do cieľa. No 64b mu už nič nehovorí, keď sa chce dajme tomu dostať do Partizánskeho, kde by mala ísť cesta 64 a nie cesta 64b. Nemusí automaticky vedieť, že sa tam ide cez Prievidzu, keď sadal niekde v Litve do auta.
To nemôže byť, lebo keď v Mýtnej bola dostatočná premávka, tak ja si myslím, že tá istá frekvencia je aj pri Pincinej.“ tvrdí starostka.
metelesku.blesku
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Založený: 27. Sep 2019 20:44

Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod KN.SK » 05. Máj 2021 22:35

Vlados napísal:
KN.SK napísal:Ešte stále nevedia, čo do okienok dať (teraz v sobotu, 6. februára [2021]). :?
Veď vystrihni dve 64 a nalep ich tam obojstrannou páskou :D
Vlados, nemusím, mám na to lidi z Považskej Bystrice. Trochu si dali na čas...
Dnes, 5. mája 2021, som ich po 16. hodine videl pri "finalizovaní" tabúľ, i túto dokončili:
46711,
pre porovnanie tá istá presne spred 52 týždňov:
44594 (6. mája 2020)
Takže cesta na Nový most je I/64, bez žiadnych písmeniek.
Čiže dnes tu bola téma na variácie šesťdesiatštyri. :wink: 1593
Festina lente! Σπεῦδε βραδέως!
Sapienti sat.
Radšej budovať, než niečo ničiť.
Obrázok používateľa
KN.SK
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3841
Založený: 08. Máj 2014 11:56

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Tomas PO » 06. Máj 2021 16:22

ta neznam ci ne hej
Obrázok používateľa
Tomas PO
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 975
Založený: 03. Okt 2006 23:43
Bydlisko: Presov

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod 110mat110 » 06. Máj 2021 18:26

Hmmm? To mozes byt v protismere na dialnici?
110mat110
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 404
Založený: 30. Júl 2019 12:56

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod sendvo » 06. Máj 2021 18:40

ta znacka neznamena zakaz vjazdu do jednosmerky ale iba 'zakaz vjazdu'. nepamatam si ci to tak bolo v starej vyhlaske alebo to tak ucili autoskoly alebo to bol len nejaky mytus co sa rozsiril medzi vodicmi ze toto je zakaz vjazdu do jednosmerky
https://freebitco.in/?r=41546130
Obrázok používateľa
sendvo
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 506
Obrázky: 54
Založený: 24. Jan 2010 11:04
Bydlisko: Wien (A) / original Zilina

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Peter_CA » 06. Máj 2021 18:50

Vyzerá to na vyhlášku
Značka Zákaz vjazdu všetkých vozidiel (č. B 2) zakazuje vjazd všetkým druhom vozidiel z jedného smeru jazdy. Z opačného smeru sa umiestňuje značka č. IP 3a alebo č. IP 3b.
LKV reduce travel time by Slovakia
Der Güterverkehr verkürzt die Reisezeit der Slowakei
Peter_CA
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 814
Obrázky: 47
Založený: 12. Jún 2017 12:40

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Miro » 06. Máj 2021 18:51

My starší, čo sme robili autoškolu v minulom tisícročí, si ešte pamätáme vyhlášku (jej číslo si nepamätám), kde bola táto značka nazvaná "zákaz vjazdu do jednosmernej ulice". Neskôr sa táto značka zmenila na "zákaz vjazdu" a biely kruh s červeným okrajom na "zákaz vjazdu v oboch smeroch". Ale v praxi sa (väčšinou) tá prvá používa práve na zákaz vjazdu do jednosmerky. Aj na diaľniciach som zatiaľ videl použitý len ten "zákaz vjazdu v oboch smeroch". Načo by sme mali dve značky pre zákaz vjazdu, keď by mali vlastne rovnaký význam? Nie je dobré vedieť podľa použitej značky, či sa tam dostanem z druhej strany?
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Miro » 06. Máj 2021 18:55

Peter_CA napísal:Vyzerá to na vyhlášku
Značka Zákaz vjazdu všetkých vozidiel (č. B 2) zakazuje vjazd všetkým druhom vozidiel z jedného smeru jazdy. Z opačného smeru sa umiestňuje značka č. IP 3a alebo č. IP 3b.


Pozeráš starú vyhlášku. Podľa vyhlášky 30/2020 Z.z. je to značka 230 a "zakazuje vjazd všetkými vozidlami". Bodka.

https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy ... 7681-2.pdf
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Peter_CA » 06. Máj 2021 18:59

Ja viem, to bola reakcia na to, či to bolo aj vo vyhláške alebo to iba učili autoškoly ;)
LKV reduce travel time by Slovakia
Der Güterverkehr verkürzt die Reisezeit der Slowakei
Peter_CA
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 814
Obrázky: 47
Založený: 12. Jún 2017 12:40

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Kvík » 06. Máj 2021 20:01

Miro napísal:My starší, čo sme robili autoškolu v minulom tisícročí, si ešte pamätáme vyhlášku (jej číslo si nepamätám), kde bola táto značka nazvaná "zákaz vjazdu do jednosmernej ulice". Neskôr sa táto značka zmenila na "zákaz vjazdu" a biely kruh s červeným okrajom na "zákaz vjazdu v oboch smeroch". Ale v praxi sa (väčšinou) tá prvá používa práve na zákaz vjazdu do jednosmerky. Aj na diaľniciach som zatiaľ videl použitý len ten "zákaz vjazdu v oboch smeroch". Načo by sme mali dve značky pre zákaz vjazdu, keď by mali vlastne rovnaký význam? Nie je dobré vedieť podľa použitej značky, či sa tam dostanem z druhej strany?


Autoškolu som robil už v tomto tisícročí, ale vysvetľovali mi to takto: keď vlezieš do plného kruhu, väčšinou sa nemá čo stať, maximálne ti premotivovaný policajt môže dať pokutu. Lenže keď prejdeš cez "kirpič" (zákaz vjazdu), už môžeš mať niekoho v protismere. V meste to najskôr bude len nepríjemnosť, zato na diaľnici z toho už môže byť riadne rodeo.
Να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος, γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις.
Kvík
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 269
Obrázky: 3
Založený: 20. Sep 2017 18:16
Bydlisko: BA

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod pa3ck » 07. Máj 2021 07:37

Ja som robil autoškolu pár rokov dozadu a nespomínam si, žeby mi niekto hovoril o takomto významovom rozdiele medzi týmito značkami. A presne toto je vec, nad ktorou by sa vodič ani nemal zamýšľať. Vidím zákaz vjazdu, tak tam nevleziem.

Osobne si myslím, že značka 230 bola zvolená kvôli lepšej viditeľnosti (červený kruh si podľa mňa vodič všimne skôr ako prázdny biely kruh), obzvlášť ak je na zelenej veľkoplošnej značke.

Väčším problémom tej predzvesti ale je, že doprava je značený iba Prešov, pričom ak si dobre pamätám, tak ma MÚK Lemešany je značená aj Žilina. A chýba vyznačenie trvalej obchádzkovej trasy.

A viem, že na tomto fóre nie sú fanúšikovia jantáru, ale ako upozornenie na niečo dočasne zmenené vyžadujúce obchádzku si myslím, že má zmysel ho použiť (citrón určite nie :) )
pa3ck
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 948
Obrázky: 18
Založený: 30. Máj 2018 09:34
Bydlisko: VT/BA

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod pa3ck » 07. Máj 2021 07:46

Ešte mi napadlo (aj po videní foto zo Žiliny) - nie sú tie zákazy vjazdu príliš malé vzhľadom na rozmery veľkoplošných značiek?

Inak niečo od bratov Čechov - naozaj si mám tú červenú kružnicu interpretovať ako zákaz vjazdu? https://www.schwaebische.de/cms_media/m ... ld_dpa.jpg

Chorváti používajú obe značky: http://indirektno.com/wp-content/upload ... 80x556.jpg https://autostart.24sata.hr/media/img/b ... c06fe.jpeg (tu je aspoň červená kružnica vyplnená bielym kruhom...)
pa3ck
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 948
Obrázky: 18
Založený: 30. Máj 2018 09:34
Bydlisko: VT/BA

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Miro » 07. Máj 2021 08:18

pa3ck napísal: A presne toto je vec, nad ktorou by sa vodič ani nemal zamýšľať. Vidím zákaz vjazdu, tak tam nevleziem.



Načo máme potom dve značky s rovnakým významom?
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod pa3ck » 07. Máj 2021 08:22

Ale aj keby mali odlišný význam, čo sa tým významovo zmení pre vodičov? Zákaz vjazdu je zákaz vjazdu.
pa3ck
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 948
Obrázky: 18
Založený: 30. Máj 2018 09:34
Bydlisko: VT/BA

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod sendvo » 07. Máj 2021 08:58

pa3ck napísal:Inak niečo od bratov Čechov - naozaj si mám tú červenú kružnicu interpretovať ako zákaz vjazdu? https://www.schwaebische.de/cms_media/m ... ld_dpa.jpg


u mna to evokuje ze tie znacky su pokazene :D
inak kolkokrat potrebuje vodic informaciu ze ten tunel je uzavrety aby to pochopil?
- 4krat cerveny kruh
- blikajuce cervene svetla
- cerveny semafor
- uzavrete jazdne pruhy
- textova informacia ze fakt uzavrete
- prenosna znacka - prives

rozmyslam je ten tunel fakt uzavrety? :D
https://freebitco.in/?r=41546130
Obrázok používateľa
sendvo
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 506
Obrázky: 54
Založený: 24. Jan 2010 11:04
Bydlisko: Wien (A) / original Zilina

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod pa3ck » 07. Máj 2021 09:42

Tak zase pri plánovanej uzávierke by sa k týmto značkám vodič ani nemal dostať. A pri nehode/požiari mu treba maximálne možne vysvetliť, že nemá ísť dnu, keďže tam ide o život...
pa3ck
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 948
Obrázky: 18
Založený: 30. Máj 2018 09:34
Bydlisko: VT/BA

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Miro » 07. Máj 2021 09:47

pa3ck napísal:Ale aj keby mali odlišný význam, čo sa tým významovo zmení pre vodičov? Zákaz vjazdu je zákaz vjazdu.


Práve preto sa pýtam, načo máme na to isté dve značky?
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod pa3ck » 07. Máj 2021 09:57

Na to sa asi bude treba opýtať autorov Viedenského dohovoru...
pa3ck
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 948
Obrázky: 18
Založený: 30. Máj 2018 09:34
Bydlisko: VT/BA

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod pa3ck » 07. Máj 2021 10:22

pa3ck napísal:Tak zase pri plánovanej uzávierke by sa k týmto značkám vodič ani nemal dostať. A pri nehode/požiari mu treba maximálne možne vysvetliť, že nemá ísť dnu, keďže tam ide o život...

Aj u nás je to riešené množstvom signálov (aj keď mi to príde trochu estetickejšie): https://m.smedata.sk/api-media/media/im ... jpeg?rev=4
pa3ck
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 948
Obrázky: 18
Založený: 30. Máj 2018 09:34
Bydlisko: VT/BA

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod ondrejko_t » 07. Máj 2021 10:50

Miro napísal:
pa3ck napísal:Ale aj keby mali odlišný význam, čo sa tým významovo zmení pre vodičov? Zákaz vjazdu je zákaz vjazdu.


Práve preto sa pýtam, načo máme na to isté dve značky?


Možno pre to, lebo značky sú pre všetkých účastníkov cestnej premávky, teda napr. aj pre chodcov, korčuliarov (teda tiež technicky chodcov), kolobžkárov a pod.
a pre mňa síce ako šoféra obe znamenajú, že tam nevleziem, ale keď som napr. na korčuliach, tak je pre mňa dosť podstatný rozdiel, že či mi oproti môže alebo nemôže ísť auto.
Vyhláška to síce neuvádza ako zákaz vjazdu do jednosmerky, ale v reálnej praxi tá značka znamená väčšinou práve toto.

inak obsahový rozdiel medzi nimi je asi taký istý ako zákaz odbočenia doľava vs. prikázaný smer doprava na T-čkovej križovatke :)
ondrejko_t
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 783
Obrázky: 13
Založený: 29. Jún 2016 07:29

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod mapman » 07. Máj 2021 11:57

pa3ck napísal:Inak niečo od bratov Čechov - naozaj si mám tú červenú kružnicu interpretovať ako zákaz vjazdu? https://www.schwaebische.de/cms_media/m ... ld_dpa.jpg


Viedenský dohovor, článok 8:
1bis. V prípade, že sa používajú premenlivé dopravné značky, nápisy a symboly, ktoré sú na nich uvedené, musia byť tiež v súlade so systémom dopravných značiek a signálov predpísaným týmto dohovorom. Ak si to však vyžadujú technické požiadavky daného typu systému dopravných značiek a symbolov, najmä na zabezpečenie ich dostatočnej čitateľnosti a za predpokladu, že nie je možný ich chybný výklad, predpísané značky alebo symboly tmavej farby sa môžu zobraziť v svetlej farbe, pričom v takom prípade je svetlé pozadie nahradené tmavým pozadím. Červená farba symbolu značky a jej ohraničenia sa nesmie zmeniť.
mapman
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 686
Obrázky: 80
Založený: 24. Feb 2005 13:40
Bydlisko: CZ 140 00

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Peter_CA » 07. Máj 2021 14:07

46723
Čo je toto za nová móda? Na privádzači D3 som "predbežných koncov hlavnej cesty" videl viac (za značkou už sú len zjazdy k rodinným domom).
46724
Kurz rýchleho čítania. Škoda, že som necvakol aj značku na I/11 od Svrčinovca, tá je okrem toho aj kurz výtvarnej výchovy.
46725
A jedna umelecká kreácia na piatoček ;)
LKV reduce travel time by Slovakia
Der Güterverkehr verkürzt die Reisezeit der Slowakei
Peter_CA
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 814
Obrázky: 47
Založený: 12. Jún 2017 12:40

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Hank » 07. Máj 2021 14:46

mapman napísal:
pa3ck napísal:Inak niečo od bratov Čechov - naozaj si mám tú červenú kružnicu interpretovať ako zákaz vjazdu? https://www.schwaebische.de/cms_media/m ... ld_dpa.jpg


Viedenský dohovor, článok 8:
1bis. V prípade, že sa používajú premenlivé dopravné značky, nápisy a symboly, ktoré sú na nich uvedené, musia byť tiež v súlade so systémom dopravných značiek a signálov predpísaným týmto dohovorom. Ak si to však vyžadujú technické požiadavky daného typu systému dopravných značiek a symbolov, najmä na zabezpečenie ich dostatočnej čitateľnosti a za predpokladu, že nie je možný ich chybný výklad, predpísané značky alebo symboly tmavej farby sa môžu zobraziť v svetlej farbe, pričom v takom prípade je svetlé pozadie nahradené tmavým pozadím. Červená farba symbolu značky a jej ohraničenia sa nesmie zmeniť.


Cize dohovor umoznuje na premennom znaceni akurat iba zmenit tmavu farbu znacky/symbolu za bielu a v tej suvislosti (logicky) biely podklad za tmavy; neumoznuje zmenit akukolvek bielu farbu na znacke za tmavu.
Napr. cierny symbol vykricnika na bielom pozadi v cervenom trojuholniku mozes na premennom znaceni zmenit tak, ze je v cervenom trojuholniku vysvieteny biely vykricnik na tmavom (zhasnutom) podklade.
O moznosti zhasnut biele vnutro na zakaze vjazde v tom dohovore nie je ani zmienka.
Nehovoriac o tom, ze stale musi byt zachovana dostatocna citatenost a nepochybnost vykladu, co pri tych cervenych kruhoch nie je splnene ani nahodou.
Poloodborný portál najmä o dopravnom značení
http://www.ocestnejpremavke.sk
Obrázok používateľa
Hank
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 419
Obrázky: 20
Založený: 10. Nov 2016 19:18

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod mapman » 07. Máj 2021 15:06

To je vec názoru, mne to príde úplne jasné. A po novom sa musí kruh značky B1 robiť o mnoho hrubší, tam už niet o čom pochybovať.
mapman
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 686
Obrázky: 80
Založený: 24. Feb 2005 13:40
Bydlisko: CZ 140 00

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Hank » 07. Máj 2021 15:19

Cize rozpor s dohovorom (hoci si to nim chcel obhajit) si taktne presiel mlcanim a nadalej obhajujes jednu z x perliciek, ktoru ste vykoumali :mrgreen:
Poloodborný portál najmä o dopravnom značení
http://www.ocestnejpremavke.sk
Obrázok používateľa
Hank
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 419
Obrázky: 20
Založený: 10. Nov 2016 19:18

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Diaľnice a RC všeobecne

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 17 hostí.