Dopravné značenie (DZ)

diskusia o D & RC vo všeobecnej rovine, plány, návrhy a samozrejme flamewars ;)

Moderátor: Moderátori

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod mapman » 07. Máj 2021 20:59

Nehnevaj sa, ale ja tam rozpor nevidím. Svetlé pozadie sa dá nahradiť tmavým, tj analogicky ako u dovolenej rýchlosti máš biely text na čiernom, tak tu máš len čierne pozadie. A nemusím tu citovať národnú vyhlášku, ktorá to výslovne umožňuje. Česká vyhláška ma kopu nedostatkov, ktoré je treba s dohovorom zosúladiť, ale toto naozaj nie :) a prečo do toho vnášaš osobnú invektívu, mi tiež nie je jasné, také typicky slovenské ;)
mapman
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 686
Obrázky: 80
Založený: 24. Feb 2005 13:40
Bydlisko: CZ 140 00

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod pa3ck » 07. Máj 2021 21:07

Mne osobne z toho textu vyplýva, že podmienkou pre použitie tmavého pozadia je prítomnosť svetlého symbolu. Ale je pravda, že nie som expert na slovenčinu a už võbec netuším, čo je v pôvodnom nepreloženom texte
pa3ck
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 947
Obrázky: 18
Založený: 30. Máj 2018 09:34
Bydlisko: VT/BA

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Peter_CA » 07. Máj 2021 21:19

Tiež to tak vidím podľa prekladu, že tmavé pozadie sa môže použiť iba v takom prípade, ak je tam zároveň aj svetlý symbol.
LKV reduce travel time by Slovakia
Der Güterverkehr verkürzt die Reisezeit der Slowakei
Peter_CA
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 814
Obrázky: 47
Založený: 12. Jún 2017 12:40

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod pa3ck » 07. Máj 2021 21:20

Ale úprimne, čo by sa stalo, ak by tam tie červené kružnice nesvietili? Ako už spomínal Sendvo, informácií o tom, že tunel je uzavretý, je tam dostatok aj bez nich.
pa3ck
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 947
Obrázky: 18
Založený: 30. Máj 2018 09:34
Bydlisko: VT/BA

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod pa3ck » 07. Máj 2021 21:26

A aby sme to dotiahli do dokonalosti, tak naša vyhláška vyžaduje inverzné riešenie bielej a čiernej (čiže podľa tohto by aj šípka v prikázanom smere mala byť čierna, čo pre zmenu stará vyhláška výslovne zakazovala...)

"Premenná dopravná značka je zvislá značka zobrazená na zariadení na vyobrazenie premenných dopravných značiek. Ak ide o premennú dopravnú značku vyhotovenú na báze svetelných bodov, zvislá značka je vyobrazená v zjednodušenom grafickom vyhotovení a v inverznom farebnom vyhotovení čiernej a bielej farby okrem značiek o jazde po krajnici, ktoré sú vyobrazené na čiernom podklade. "
pa3ck
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 947
Obrázky: 18
Založený: 30. Máj 2018 09:34
Bydlisko: VT/BA

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod mapman » 07. Máj 2021 21:42

Nestalo by sa nič. Stačí červené semafórové svetlo, aj červené kríže sú už naviac. Len je to aj o tom, čo už tu zaznelo - niektorí šoféri sú schopní ignorovať aj desať značiek a zákazov za sebou a v týchto situáciách ide často o život. Nie som fanúšik prístupu "čím viac tím lepšie", ale tu chápem potrebu to znásobiť...

A áno, v originále je napísané "the prescribed dark-coloured signs or symbols may appear in a light colour, light-coloured backgrounds then being replaced by dark backgrounds". Nemyslím si, že je nutné to vyložiť tak, že pre značku C 2 z dohovoru sa to použiť nedá, keď pre ostatné C značky to možné je.
mapman
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 686
Obrázky: 80
Založený: 24. Feb 2005 13:40
Bydlisko: CZ 140 00

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Hank » 08. Máj 2021 07:50

Sorry, ak si zobral nieco ako invektivu, ale obhajovat sa niecim, co to jasne neumoznuje a este k tomu trvat, ze je to tak spravne, mi proste prislo take...

Tu mas rezoluciu k dohovoru z roku 2010 s odporucaniami o. i. aj k premennym znackam:
https://unece.org/transport/publications/consolidated-resolution-road-signs-and-signals-re2

Tak si pozri, ako sa maju vysvecovat zakazy vjazdu.

Mimochodom, nasa vyhlaska hovori, ze sa na znacke ma inverzovat biela a cierna, cize obe farby, nie iba jedna. Znacka, ktora nema ciernu aj bielu sa inverzovat nemoze (nemozes iba bielu dat ako ciernu a ostatne nechat tak, napr. ze sipku v prikazanom smere das ciernu a podklad nechas modry alebo vnutro zakazu vjazdu das cierne a zvysok nechas cervene).
Poloodborný portál najmä o dopravnom značení
http://www.ocestnejpremavke.sk
Obrázok používateľa
Hank
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 418
Obrázky: 20
Založený: 10. Nov 2016 19:18

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Miro » 08. Máj 2021 08:28

https://www.vlaky.net/upload/galeria/007362/307345.jpg

Nezabudli na niekoho na tej dodatkovej tabuľke?
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod pa3ck » 08. Máj 2021 08:35

Hank napísal:Mimochodom, nasa vyhlaska hovori, ze sa na znacke ma inverzovat biela a cierna, cize obe farby, nie iba jedna. Znacka, ktora nema ciernu aj bielu sa inverzovat nemoze (nemozes iba bielu dat ako ciernu a ostatne nechat tak, napr. ze sipku v prikazanom smere das ciernu a podklad nechas modry alebo vnutro zakazu vjazdu das cierne a zvysok nechas cervene).

OK, už sa nebudem púsťať do interpretácie právnických textov
pa3ck
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 947
Obrázky: 18
Založený: 30. Máj 2018 09:34
Bydlisko: VT/BA

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod pa3ck » 08. Máj 2021 08:41

Miro napísal:https://www.vlaky.net/upload/galeria/007362/307345.jpg

Nezabudli na niekoho na tej dodatkovej tabuľke?

Akože chodci bez kočiara a skateboardu tam môžu?
pa3ck
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 947
Obrázky: 18
Založený: 30. Máj 2018 09:34
Bydlisko: VT/BA

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Miro » 08. Máj 2021 09:31

Ja by som to interpretoval tak, že tam nesmie ísť nič na kolesách (alebo kolieskach). Takže ak ten skateboard alebo korčule budeš niesť, tak môžeš. Prípadne aj kočík alebo bicykel môžeš preniesť.

Mne sa páči ten piktogram druhý sprava v dolnom rade. Ak správne vidím, je to dieťa na trojkolke. :-)

A myslím, že zabudli na segway. :-) https://img.blesk.cz/img/1/normal620/27 ... i.jpg?v=0i
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod mapman » 08. Máj 2021 10:00

Hank napísal:Sorry, ak si zobral nieco ako invektivu, ale obhajovat sa niecim, co to jasne neumoznuje a este k tomu trvat, ze je to tak spravne, mi proste prislo take...

Tu mas rezoluciu k dohovoru z roku 2010 s odporucaniami o. i. aj k premennym znackam:
https://unece.org/transport/publications/consolidated-resolution-road-signs-and-signals-re2

Tak si pozri, ako sa maju vysvecovat zakazy vjazdu.

Mimochodom, nasa vyhlaska hovori, ze sa na znacke ma inverzovat biela a cierna, cize obe farby, nie iba jedna. Znacka, ktora nema ciernu aj bielu sa inverzovat nemoze (nemozes iba bielu dat ako ciernu a ostatne nechat tak, napr. ze sipku v prikazanom smere das ciernu a podklad nechas modry alebo vnutro zakazu vjazdu das cierne a zvysok nechas cervene).


Pozri Hank, nechcem sa hádať, ale nezhodnem sa s tebou v tom, že je to tam jasne napísané alebo že to jasne neumožňuje. Za link ti ďakujem, ale posielať mi tieto veci je ako nosiť drevo do lesa, ver mi, že tieto dokumenty poznám ako svoje topánky. Ja len tak ako aj iní tvrdím, že to v rozpore s dohovorom nie je, narozdiel od iných vecí v českom dopravnom práve. Osobne mi vysvietenie bielej plochy v značke "zákaz vjazdu v oboch smeroch jazdy" na paneloch s RGB systémom príde graficky ako zlo - veľmi často to nevypadá ako homogénna biela plocha, ale hrá rôznymi farbami. A tým nemyslím prípady v Česku ale práve v zahraničí. V tomto kontexte (a je to môj osobný názor) je skrátka červený kruh s čiernou plochou pre mňa graficky vhodnejší.

Na druhú stranu, Česká republika do dnešného dňa neratifikovala Dohovor a nevyhlásila ho v Sbírke mezinárodních smluv, takže sa niet čomu diviť, že sa ním pri tvorbe predpisov v minulosti nik nechcel zaoberať, najmä takí ako Šejna, že :) Neexistuje oficiálny český preklad a my, ktorí sa roky snažíme štátné orgány dotlačiť do zosúladenia predpisov, potom ťaháme za kratší koniec lebo niektorí "odborníci" sa tým nechcú zaoberať...
mapman
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 686
Obrázky: 80
Založený: 24. Feb 2005 13:40
Bydlisko: CZ 140 00

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod mapman » 08. Máj 2021 10:05

Miro napísal:Ja by som to interpretoval tak, že tam nesmie ísť nič na kolesách (alebo kolieskach). Takže ak ten skateboard alebo korčule budeš niesť, tak môžeš. Prípadne aj kočík alebo bicykel môžeš preniesť.

Mne sa páči ten piktogram druhý sprava v dolnom rade. Ak správne vidím, je to dieťa na trojkolke. :-)

A myslím, že zabudli na segway. :-) https://img.blesk.cz/img/1/normal620/27 ... i.jpg?v=0i


Tento aj vyššie uvedený príklad sú ukážkou totálnej nekompetentnosti orgánov štátnej správy a správcov ciest. Ale to je problém takmer všade vo svete u orgánov najnižších stupňov. Odstrašujúce príklady zlého značenia človek nájde aj v takých krajinách ako Francúzsko, Taliansko ba aj Nemecko. A rakúsky informačný bordel v obciach s jednou pochybnejšiou tabuľou vedľa druhej tu nie je treba ani zdôrazňovať. Toto sa dá minimalizovať len opakovanou povinnosťou pre úradníkov a dopravné inšpektoráty sa pravidelne každoročne účastniť vzdelávacích kurzov. Ale na to oni "nemajú čas" :)
mapman
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 686
Obrázky: 80
Založený: 24. Feb 2005 13:40
Bydlisko: CZ 140 00

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Čavo » 09. Máj 2021 07:00

Rozdiel v „zakaz vjazdul“ a „zákaz vjazdu do jednosmerky“, vidím hlavne v tom, že v tom druhom prípade, sa ľahko môže stať, že je to hlavná cesta a niekto odtiaľ môže vyliezť pnou rýchlosťou. Pri tej v prvom prípade to bude tak maximálne stavebné vozidlo, alebo niečo podobné.
čavo

To čo píšem, sú moje názory, alebo informácie, ktoré mám. Budem rád, ak si žiadne moje slová nikto nebude brať osobne.
Čavo
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 541
Obrázky: 1
Založený: 07. Feb 2005 14:19
Bydlisko: Nitra

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Hank » 09. Máj 2021 08:25

mapman napísal:Pozri Hank, nechcem sa hádať, ale nezhodnem sa s tebou v tom, že je to tam jasne napísané alebo že to jasne neumožňuje. Za link ti ďakujem, ale posielať mi tieto veci je ako nosiť drevo do lesa, ver mi, že tieto dokumenty poznám ako svoje topánky. Ja len tak ako aj iní tvrdím, že to v rozpore s dohovorom nie je, narozdiel od iných vecí v českom dopravnom práve. Osobne mi vysvietenie bielej plochy v značke "zákaz vjazdu v oboch smeroch jazdy" na paneloch s RGB systémom príde graficky ako zlo - veľmi často to nevypadá ako homogénna biela plocha, ale hrá rôznymi farbami. A tým nemyslím prípady v Česku ale práve v zahraničí. V tomto kontexte (a je to môj osobný názor) je skrátka červený kruh s čiernou plochou pre mňa graficky vhodnejší.

Na druhú stranu, Česká republika do dnešného dňa neratifikovala Dohovor a nevyhlásila ho v Sbírke mezinárodních smluv, takže sa niet čomu diviť, že sa ním pri tvorbe predpisov v minulosti nik nechcel zaoberať, najmä takí ako Šejna, že :) Neexistuje oficiálny český preklad a my, ktorí sa roky snažíme štátné orgány dotlačiť do zosúladenia predpisov, potom ťaháme za kratší koniec lebo niektorí "odborníci" sa tým nechcú zaoberať...


Ked som bol vo februari s detmi opekat, musel som si do lesa doniest drevo. Niekedy to proste treba. Boli casy, ked som si aj ja bohorovne myslel, ze ako sa vyznam v dohovoroch, pravidlach, znackach, kym mi par ludi nevysvetlilo o. i. aj to, ze nemam ignorovat taketo drobne nuansy a nedomyslat si nieco, co tam nie je. To je pristup, kvoli ktoremu zacal v CSSR ten znackovy bordel, ktory pretrvava dodnes.

S vizualne negativnym vyznenim velkej svietiacej bielej plochy nepolemizujem. Pouzivat svietiace zakazy vjazdu je inak blbost z principu, pred tunelom a este v takych rozmeroch o to viac.

S dohovormi je to samozrejme podobne aj u nas. Mimochodom, od koho mas ten sl. preklad, ktory si citoval?
Poloodborný portál najmä o dopravnom značení
http://www.ocestnejpremavke.sk
Obrázok používateľa
Hank
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 418
Obrázky: 20
Založený: 10. Nov 2016 19:18

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod ondrejko_t » 10. Máj 2021 07:27

Peter_CA napísal:46723
Čo je toto za nová móda? Na privádzači D3 som "predbežných koncov hlavnej cesty" videl viac (za značkou už sú len zjazdy k rodinným domom).
46724


Ak myslíš tie oranžové pásky, tak to je podľa novej vyhlášky.
To nie je koniec hlavnej cesty, to je dočasné zneplatnenie značky.
ondrejko_t
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 781
Obrázky: 13
Založený: 29. Jún 2016 07:29

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod pa3ck » 10. Máj 2021 07:37

ondrejko_t napísal:Ak myslíš tie oranžové pásky, tak to je podľa novej vyhlášky.

Prelepovanie značiek je práveže v novej vyhláške výslovne zakázané:
Zvislú značku možno dočasne zneplatniť jej úplným zakrytím alebo demontážou. Časť orientačnej značky možno dočasne zneplatniť jej prekrytím alebo oranžovým krížom umiestneným pred značkou tak, aby prekrýval tú časť značky, ktorú zneplatňuje. Prelepenie značky alebo jej časti s cieľom dočasne ju zneplatniť je zakázané.
pa3ck
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 947
Obrázky: 18
Založený: 30. Máj 2018 09:34
Bydlisko: VT/BA

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod ondrejko_t » 10. Máj 2021 07:51

pa3ck, dik. a teda sorry za dezinformáciu.
to slovo "orientačnej" mi nejako uniklo (a teda možno aj stavbárom :) )
ondrejko_t
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 781
Obrázky: 13
Založený: 29. Jún 2016 07:29

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod pa3ck » 10. Máj 2021 09:10

Aj v prípade orientačných mi už bolo vysvetlené, že ten zneplatňujúci kríž nesmie byť nalepený
pa3ck
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 947
Obrázky: 18
Založený: 30. Máj 2018 09:34
Bydlisko: VT/BA

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Miro » 10. Máj 2021 10:22

Presne tak, lebo po odlepení zostanú na značke zvyšky lepidla a znižuje to jej čitateľnosť až tak, že často nie je jasné, či platí, alebo nie.

Je to veľmi rozumné ustanovenie. Ako sa dodržiava, vidíme v praxi.
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Peter_CA » 10. Máj 2021 14:54

Nie, skôr prečo je tam tá dodatková tabuľa. Mám pocit, že kedysi sa osadzovali bez nej.
LKV reduce travel time by Slovakia
Der Güterverkehr verkürzt die Reisezeit der Slowakei
Peter_CA
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 814
Obrázky: 47
Založený: 12. Jún 2017 12:40

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod pa3ck » 10. Máj 2021 15:19

Aj v minulosti sa takto používala (námatkovo tu:
https://maps.app.goo.gl/HWyg88vN6fA9oZ6o7 )

Akurát pred účinnosťou novej vyhlášky to bola úplne zbytočná značka (keďže hlavná cesta bola ukončená už na konci križovatky) a používala sa teda iba ako predzvesť značky Daj prednosť v jazde.

Či tam má byť tá tabuľka, to neviem, ale myslím si, že ak je to za poslednou predchádzajúcou križovatkou, tak je úplne jedno, či tam je, alebo nie je.

Ešte otázka: Musí byť hlavná cesta ukončená príslušnou značkou alebo sa môže rovno vyskytnúť Daj prednosť v jazde?
pa3ck
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 947
Obrázky: 18
Založený: 30. Máj 2018 09:34
Bydlisko: VT/BA

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Miro » 10. Máj 2021 16:51

Zaujímavá otázka - akože keby bola len značka "Daj prednosť v jazde", tak by za križovatkou pokračovala platnosť hlavnej cesty? Podľa mňa "daj prednosť" hlavnú cestu spoľahlivo ukončuje.
Jeden možný prípad mi napadá - ak by hlavná cesta končila na križovatke bez rozlíšenia prednosti, tam musí byť koniec hlavnej cesty, ale tam zase nebude "daj prednosť".
V Maďarsku som kdesi videl "Daj prednosť v jazde" na jednom stĺpiku s koncom hlavnej cesty a to ešte orámované žltým citrónom ;-)

Nový význam značky "hlavná cesta" je jedna z vecí, čo mi akosi nejde pod fúzy. Súhlasím, že sa tým ušetrí množstvo značiek napríklad v dedinách, kde je mnoho bočných uličiek a kde by podľa doterajšej úpravy mala byť značka pred každou z nich. Na druhej strane, keď bude niekde križovatka tvaru Y, kade bude hlavná cesta pokračovať? V nejednoznačných prípadoch treba veľmi dôsledne používať značky s tvarom križovatky, aby to bolo jasné. A dôsledné používanie dopravného značenia je u nás veľký problém. Preto asi bola doteraz taká úprava, že hlavná cesta končí na najbližšej križovatke. Podobne to môže dopadnúť s tým, že križovatka nebude ukončovať obmedzenie rýchlosti.

Ešte mi napadá otázka - keďže značka "hlavná cesta" už nemusí byť pred každou križovatkou, tak v prípade nie bežného tvaru križovatky bude stačiť vyznačiť tvar križovatky, ako som to videl tu: https://goo.gl/maps/AiRCT1KbRxtRuqiP8 ?
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Peter_CA » 10. Máj 2021 18:38

Nie, pretože toto je iba doplnková tabuľka. Musí byť k nej aj "hlavná" značka.
LKV reduce travel time by Slovakia
Der Güterverkehr verkürzt die Reisezeit der Slowakei
Peter_CA
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 814
Obrázky: 47
Založený: 12. Jún 2017 12:40

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod pa3ck » 10. Máj 2021 21:15

A hlavne chýba značka o prednosti na ceste, ktorá by mala byť vedľajšia...
pa3ck
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 947
Obrázky: 18
Založený: 30. Máj 2018 09:34
Bydlisko: VT/BA

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Diaľnice a RC všeobecne

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 22 hostí.