Doležal je rád, že Bratislava a Košice už majú priame diaľni

Moderátor: Moderátori

Doležal je rád, že Bratislava a Košice už majú priame diaľni

Odoslaťod DrX » 27. Okt 2021 19:27

Doležal je rád, že Bratislava a Košice už majú priame diaľničné prepojenie
Zdroj: Košice - Mesto Košice

Správy
Doležal je rád, že Bratislava a Košice už majú priame diaľničné prepojenie

Minister dopravy a výstavby Andrej Doležal (nom. Sme rodina) je rád, že Bratislava a Košice už majú priame diaľničné prepojenie, aj keď zatiaľ cez územie Maďarska. „Z pohľadu slovenských občanov každý kilometer diaľnice, železnice, ktorý podporí mobilitu, je dobrý. My na ministerstve dopravy a v NDS sa sústredíme, aby sme akcelerovali výstavbu našej diaľnice do Košíc,“ povedal Doležal v stredu po rokovaní vlády. To, že najväčšie slovenské mestá majú diaľničné prepojenie cez Maďarsko a nie cez Slovensko považuje za blamáž a hanbu.

Minister dopravy pripomenul, že vo štvrtok otvárajú významný obchvat Prešova na diaľnici D1 a že na hlavnej slovenskej diaľnici sú vo výstavbe dva úseky Lietavská Lúčka – Dubná Skala s tunelom Višňové a Hubová – Ivachnová, ktoré by mali byť dokončené do konca roka 2023. Posledný ešte nevysúťažený a nerozostavaný úsek na D1 medzi Žilinou a Ružomberkom zostáva Turany – Hubová.

Doležal sa vyjadril aj k príprave nového mýtneho systému, ktorý by chcel štát spustiť vo vlastnej réžii od roku 2023. Zmluva Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) so spoločnosťou SkyToll o prevádzke súčasného mýtneho systému uplynie koncom roka 2022. Zmluvu so SkyToll minister dopravy nechce predĺžiť, ak by sa dovtedy nepodarilo nový mýtny systém spustiť. „V tejto chvíli prebiehajú dve kľúčové obstarávania, jedno na samotný mýtny systém a druhé sa týka palubných jednotiek a zákazníckych služieb. Obe tieto verejné obstarávania momentálne prebiehajú a ja sa k nim nemôžem vyjadrovať, sú námietky na Úrade pre verejné obstarávanie,“ povedal Doležal.

Ako minister dodal, už po svojom nástupe zadal kolegom v NDS jasnú inštrukciu, aby v súvislosti s mýtnym systémom pripravili aj plán B a C. „Robíme všetko pre to, aby po 1. januára 2023 sme vedeli vyberať mýto, aby mýto bolo férové voči dopravcom a aby bolo efektívne pre štát,“ uzavrel Doležal.
https://kosicednes.sk/spravy/dolezal-je ... repojenie/
Slovakia - the banana republic with the worst regional disparities in the EU and OECD (aktualizácia november 2021, Obr. 3)
DrX
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 08. Feb 2005 19:45
Bydlisko: KE

Naspäť na 2021

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.