R2 Košice-Juh - Košicke Olšany (II. úsek KE-Šaca – K.Oľšany)

Trenčín (križovatka s D1) – Prievidza – Žiar nad Hronom – v peáži s R1 – Zvolen – Lučenec – Rimavská Sobota – Rožňava – Košice – križovatka s D1

Moderátor: Moderátori

Re: R2 Košice-Juh - Košicke Olšany (II. úsek KE-Šaca – K.Oľš

Odoslaťod jarino » 18. Okt 2021 23:38

1) Ja sa ÚVO nezastávam. Snažím sa na veci dívať z nadhľadu.
2) A preto mi nie je jasné, ako mohol ÚVO zdržať výstavbu prešovského štadióna o dva a pol roka. ÚVO má zákonom jasne definované lehoty... Z toho dôvodu Tvoje tvrdenie pôsobí už na prvý pohľad prinajlepšom pochybne, niečo ako keď t.č. guvernér NBS nám oznamoval pokles cien plynu o 90%.
3) Takže ja stále čakám, ako mohol ÚVO zdržať výstavbu o dva a pol roka.
4) Inak páči sa mi kritizovanie ÚVO za vykonávanie práce, plač nad stavom na Slovensku a následné prehliadanie závažných pochybení resp. porušení zákona o VO spoločnosťou Futbal Tatran Prešov
5) Čo tým chcem povedať? Že za zdržanie výstavby štadióna si v tom Prešove môžete sami!
6) Prečítal som si rozhodnutie Rady ÚVO a tak na hulváta vylúčenie uchádzača sa len tak nevidí.
7) Požiadavka, aby aj posledný dodávateľ na stavbe zodpovedal za zrealizovanú celú stavbu v plnej miere ako Uchádzač (solidárny záväzok) je tiež celkom cez hranicu zdravého rozumu:
Tretia osoba týmto prehlasuje, že si je vedomá skutočnosti, že poskytnutím kapacít na preukázanie splnenia podmienok účasti podľa preambuly tejto dohody, pre uchádzača ako budúceho zhotoviteľa jej vzniká vo vzťahu k Verejnému obstarávateľovi ako budúcemu objednávateľovi pasívny solidárny záväzok a teda Tretia osoba zodpovedá za plnenie predmetu zákazky spoločne a nerozdielne ako Uchádzač. Vo vzťahu k Verejnému obstarávateľovi sa Tretia osoba stáva touto dohodou spoludlžníkom. Verejný obstarávateľ je oprávnený požadovať voči Tretej osobe akékoľvek plnenie v rovnakej výške a rovnakým spôsobom ako voči Uchádzačovi.“
ÚVO im to krásne obúchal o hlavu. Či aj subdodávateľ typu Technik BOZP, ktoré plnenie zákazky je úplné minimum z celého projektu, bude zodpovedať za projekt v takej miere ako Uchádzač...

Nečudo že ÚVO ten tender zrušil. A že v Prešove potom vyhlasovali nové VO 2 roky? To snáď nechceš pripisovať na vrub ÚVO...

Tak isto aj v prípade tohto úseku ÚVO stále je v zákonných lehotách. Kľudne môžu poslať NDS-ke list, že sa čaká na odborný posudok a posudzovanie sa predĺži o 30 dní.
Chyba je niekde úplne inde. NDSka vypisovala VO roky. Následne vyhodnocovanie VO trvalo tak dlho, že ich v rýchlosti tromfnú aj ŽSR...
jarino
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 988
Založený: 12. Sep 2011 12:49

Re: R2 Košice-Juh - Košicke Olšany (II. úsek KE-Šaca – K.Oľš

Odoslaťod sarisan » 19. Okt 2021 01:24

chvalabohu je tu uz konecne novy zakon o VO, velmi ho uz trebalo snad to vsetko od zakladov zmeni,bolo nacase, od marca 2022 je v platnosti..
sarisan
návštevník
 
Príspevky: 41
Založený: 08. Okt 2021 16:53

R2 Košice-Juh — Košicke Olšany (II. úsek KE-Šaca – K.Oľšany)

Odoslaťod KN.SK » 19. Okt 2021 10:57

Trochu odbočenia.
sarisan napísal:chvalabohu je tu uz konecne novy zakon o VO, velmi ho uz trebalo snad to vsetko od zakladov zmeni,bolo nacase, od marca 2022 je v platnosti..
Ak sa myslela novela Zákona o výstavbe diaľnic, tak je tu ešte jedna inštancia - osoba, a tá dlhoročne pôsobila v neziskovom sektore sťa spolupracovníčka občianskeho združenia VIA IURIS, prezidentka. Ktovie, či ho parafuje, keďže združeniu VIA IURIS je tam proti srsti viac "vecí:
• Diaľnice sa budú môcť stavať skôr, než nadobudne právoplatnosť stavebného povolenia
• Stavebné povolenia nebudú mať obmedzenú platnosť
• Podľa novely sa bude môcť až rok stavať na pozemkoch, ktoré ešte nebudú vyvlastnené
• Primeraná jednorazová náhrada za zriadenie vecného bremena je neústavná
• Návrh novely schválila vláda v skrátenom legislatívnom konaní, v rozpore so zákonom
Neviem, či by si bol nadšený, ak by postupovali expresne pri Tvojom imaní, hlavne ak by sa dodatočne zistilo a potom bolo rozhodnuté, že bolo porušené Tvoje právo, no už by si mal nenapraviteľne zničený alebo znehodnotený majetok. Napríklad i R1 by mohol ktokoľvek potom ťahať cez NAPANT, atď.

Mne sa marí, že i v minulosti boli podobné to "pokusy", a práve toto kritizovali niektorí z terajšej koalície, len vtedy boli mimo kormidla, a(j) mimo koryta. Ak sa mýlim, tak sa vopred ospravedlňujem za nepresnosť. 1677
Festina lente! Σπεῦδε βραδέως!
Sapienti sat.
Radšej budovať, než niečo ničiť.
Obrázok používateľa
KN.SK
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3839
Založený: 08. Máj 2014 11:56

Re: R2 Košice-Juh - Košicke Olšany (II. úsek KE-Šaca – K.Oľš

Odoslaťod jarino » 19. Okt 2021 11:47

Nie, on myslel novelu zákona 343/2015 o verejnom obstarávaní.
Sú tam isté zmeny, no nič revolučné.
V stručnosti tu sú popísané zmeny, ak sa niekomu nechce čítať návrh novely:
https://www.podnikajte.sk/pripravovane- ... d-1-1-2022
https://www.legalfirm.sk/sk/verejne-obs ... a-evolucia
Ak niekto čaká, že sa budú zásadným spôsobom meniť procesy pri obstarávaní miliónových zákaziek, tak môže čakať v plnej naivite aj naďalej.
To si nedovolí ani revolucionár Holý. Smernice EÚ a pod. proste nepustia.

To čo píšeš ty je zúfalstvo MDV SR.
Viac-menej sa istia, že keď Skanska alebo Váhostav (narážam na LL-DS a Hubová - Ivachnová) podá zmenu stavby pred dokončením, tak ak by aj námietku niekto podal (napr. ujo Slávik a pod.), tak Skanska veselo bude stavať a námietka bude čakať na rozhodnutie...
To že je to urobené na hulváta je viac než zrejmé.
Že to pomôže v tom zúfalstve je nespochybniteľné.
jarino
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 988
Založený: 12. Sep 2011 12:49

Re: R2 Košice-Juh - Košicke Olšany (II. úsek KE-Šaca – K.Oľš

Odoslaťod svaco » 19. Okt 2021 12:16

V minulosti bolo jedno podanie na Ústavný súd, keď chceli stavať na nevyvlastnenom majetku, US to brutálne naťahoval (mal to tuším na stole ako spravodajca jeho ctihodnosť Ľalík, ak sa mýlim opravte), ktorý bol defakto spolu s Macejkovou a zopár ďalšími sudcami 5. kolóna SMERu na US (nezávislosť ako vyšitá). Čiže defakto vedeli, že ten zákon je protiústavný (aj samotný sudcovia a nedovolili si to na hulváta pustiť ako podobnú vec s generálnym prokurátorom, keď bez hanby dali Gašparkovi návod ako odpáliť Čentéša, toto už aj pre nich asi bolo cez čairu) a preto to naťahovali, aby to potom označili za protiústavné.

Neviem, či reálne bol ten zákon aj využitý v praxi, ale čosi sa mi marí, že to postihlo verného a oddaného voliča SMERu pána Ťažiara, ktorý roky volil SMER, aby mu nakoniec SMER vďaka tomu protiústavnému zákonu, začal stavať na jeho pozemku. V tom sú tie SOC.DEMácke paradoxy, že chcú váš hlas ale potom vás bez hanby obetujú, lebo sa im to hodí. Ten pán Ťažiar sa tuším ani nedožil spravodlivého vyrovnania a zomrel predčasne s pachuťou, že ho dorazil FICO a jeho banda, ktorú roky volil. Prešlo to na jeho dedičov.

Takže ak je tu podobná ekvilibristika aj teraz, zrejme as to skončí rovnako a žiadny posun v tejto oblasti nenastane, skôr spomalenie, lebo sa bude táto agenda nejaký čas riešiť a NDS nebude vedieť ako to robiť poriadne.
Obrázok používateľa
svaco
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 788
Obrázky: 14
Založený: 29. Jan 2008 11:16
Bydlisko: Presov

Re: R2 Košice-Juh - Košicke Olšany (II. úsek KE-Šaca – K.Oľš

Odoslaťod devil » 19. Okt 2021 12:54

Napríklad i R1 by mohol ktokoľvek potom ťahať cez NAPANT, atď.
to by ale muselo prejst cez EIA....
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 135
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Re: R2 Košice-Juh - Košicke Olšany (II. úsek KE-Šaca – K.Oľš

Odoslaťod Dendik » 21. Okt 2021 10:40

Vyborne, takze teraz Jaro kludne prejdi od prešovského stadionu ku vsetkým sutaziam ,ktore uvo s oboma privretými ocami pustil...
Alebo sa na slovensku súťažilo férovo? Alebo ako aj policajna inspeckia doposial v policii nikde nevidela porusenia, az ked zacali zatvárať mafiánov a oligarchov?
Sak vlastne mas pravdu aj inspekcia si teraz iba dobre robí svoju prácu :-) ...to nazývam alibizmus
Dendik
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 720
Obrázky: 9
Založený: 16. Feb 2017 10:49

Re: R2 Košice-Juh - Košicke Olšany (II. úsek KE-Šaca – K.Oľš

Odoslaťod Viktorius » 21. Okt 2021 15:50

jarino napísal:Nie, on myslel novelu zákona 343/2015 o verejnom obstarávaní.
Sú tam isté zmeny, no nič revolučné.
V stručnosti tu sú popísané zmeny, ak sa niekomu nechce čítať návrh novely:
https://www.podnikajte.sk/pripravovane- ... d-1-1-2022
https://www.legalfirm.sk/sk/verejne-obs ... a-evolucia
Ak niekto čaká, že sa budú zásadným spôsobom meniť procesy pri obstarávaní miliónových zákaziek, tak môže čakať v plnej naivite aj naďalej.
To si nedovolí ani revolucionár Holý. Smernice EÚ a pod. proste nepustia.

To čo píšeš ty je zúfalstvo MDV SR.
Viac-menej sa istia, že keď Skanska alebo Váhostav (narážam na LL-DS a Hubová - Ivachnová) podá zmenu stavby pred dokončením, tak ak by aj námietku niekto podal (napr. ujo Slávik a pod.), tak Skanska veselo bude stavať a námietka bude čakať na rozhodnutie...
To že je to urobené na hulváta je viac než zrejmé.
Že to pomôže v tom zúfalstve je nespochybniteľné.


Tu nikto nevraví, že sa obstará 10 km dlhý úsek D alebo R za 1 mesiac. Tá revolúcia ma spočívať v skrátení počtu dní jednak z pohľadu obstarávania, ale najviac by to malo byť práve pri námietkových konaniach, kde sme často svedkami nekonečných kolotočov a obstarávame v priemere 2-4 roky. Ak sa podarí po novom obstarať nejaký úsek D alebo R čo i len za 10-12 mesiacov, môžeme to považovať za výhru. Toto je celá podstata.
Viktorius
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 19
Založený: 20. Nov 2013 18:09

Re: R2 Košice-Juh - Košicke Olšany (II. úsek KE-Šaca – K.Oľš

Odoslaťod nevo83 » 21. Okt 2021 18:24

Ale aj keby boli namietky tak nie je este raz normalne nosit 2mesiace dokumentaciu z jedneho konca Ba na druhy....!!
Nevraviac ked tam ta ista dokumentacia putuje 2-3x..

Neviem kolki z Vas ma skusenost s VO, ale ta nema viac ako 30stran... popripade dokument z vyhodnocovania ma max 6A4


Zasa na druhu stranu po kontrole NKU sa necudujem ze to NDS tak dlho trva ked ma zakryvat pred UVO pochybenia...
Max doba na sutaz pri normalnosti obstaravatela je tak 1r !! A to som zaratal vsetky mozne ,,lehoty,,
nevo83
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Založený: 22. Mar 2017 18:00

Re: R2 Košice-Juh - Košicke Olšany (II. úsek KE-Šaca – K.Oľš

Odoslaťod Viktorius » 22. Okt 2021 15:14

TO už je druhá vec, akých kkt zamestnáva NDS, prosím Vás, keď vidím tie pohľady riaditeľa NDS a spol. ako sa tvária ako sú prekvapenííí, tak si myslím že buď nevedia, na ktorej funkcií sú, alebo nikdy riaditeľmi byť nemali.
Viktorius
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 19
Založený: 20. Nov 2013 18:09

Re: R2 Košice-Juh - Košicke Olšany (II. úsek KE-Šaca – K.Oľš

Odoslaťod Dendik » 27. Okt 2021 13:03

Tak čo Jaro uvo stale cistulinki jak lalia? Alebo opat nastupi alibizmus? :lol:

"Korekcia znamená nemožnosť čerpať peniaze EÚ na daný projekt a riadiaci orgán operačného programu, v tomto prípade Ministerstvo dopravy a výstavby SR (MDV), musí nájsť iné projekty, kde tieto prostriedky dokáže použiť. V programovom období 2014 – 2020 je možné vyčerpať európske peniaze do konca roka 2023. „Na to upozorňujeme už mesiace a roky, že korekcie sú obrovský problém. Je to dôsledok nekvalitne pripravovaných verejných obstarávaní, ktoré sú kontrolované Úradom pre verejné obstarávanie (ÚVO) a orgánom auditu."
Z dnesneho vyjadrenia ministra k useku D1 PO...
Dendik
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 720
Obrázky: 9
Založený: 16. Feb 2017 10:49

Re: R2 Košice-Juh - Košicke Olšany (II. úsek KE-Šaca – K.Oľš

Odoslaťod nevo83 » 27. Okt 2021 14:35

Dendik : Je to dôsledok nekvalitne pripravovaných verejných obstarávaní, ktoré sú kontrolované Úradom pre verejné obstarávanie (ÚVO) a orgánom auditu."

- Kedze asi nevies tak podmienky SUTAZE chysta NDS !!!! nie UVO... cize tam na UVO pisu nespokojní sutaziaci, ci je vsetko kosher... PANATNO ? :)
UVO je nezavisla organizacia nieco ako ROZHODCA... to ze si NDS striela vlastne goly, alebo sa nepripravi na zapas nie je chyba UVO ale NDS resp ich riadiacich pracovnikov,
Audit ci sa nam to paci alebo nie, ide tiez len v medziach zakona a pravidiel, ja ked mam audit na firme tiez nie stale sa mi paci ich pohlad na vec, ale ked raz maju pravdu tak sa snazim dalsi rok vyvarovat chybam kt som spravil... Zatial co NDS je stale len podzubavana za ich cinnost.
nevo83
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Založený: 22. Mar 2017 18:00

Re: R2 Košice-Juh - Košicke Olšany (II. úsek KE-Šaca – K.Oľš

Odoslaťod Viktorius » 27. Okt 2021 15:05

UVO je nezavisla organizacia nieco ako ROZHODCA... - s tým porovnaní je to celkom pravda, ale bez toho rozhodcu to bohužiaľ tak nie je, viď. kauza Višňové neustále vylučovanie Skansky zo súťaže pomocou rady pre ÚVO (politicke nominacie), čiže koniec koncov posledne slovo ma politika, preto sa to nedá považovať za ,,nezávislú" organizáciu aj keď oficiálne to možno tak vyzerá. Mimo toho, toľko konzultácií s ÚVO pred tendrom, toľko konzultácií s ÚVO po tendri a aj tak sú korekcie, ako je to možné? S tým auditom by som to neporovnával, to je ako keď policaj ide dať neznalému pokutu za opotrebnovanie pneumatík len na základe medziach výrobcu nie zákona...to su vecí, kde hľadá niečo aby sa našlo, samozrejme nepoznám podnikateľa, ktorý si nekráti náklady a pod, niekedy je to ťažšie ustrážiť.
Viktorius
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 19
Založený: 20. Nov 2013 18:09

Re: R2 Košice-Juh - Košicke Olšany (II. úsek KE-Šaca – K.Oľš

Odoslaťod Pajdoom » 27. Okt 2021 16:19

Za mesiac (aj kus) je tu december 2021, tri už stoja, asi začnem chystať štvrtú fľašu .... :(
Pajdoom
diskutujúci
 
Príspevky: 116
Obrázky: 28
Založený: 06. Mar 2020 07:36

Re: R2 Košice-Juh - Košicke Olšany (II. úsek KE-Šaca – K.Oľš

Odoslaťod jarino » 27. Okt 2021 22:26

Dendik napísal:Vyborne, takze teraz Jaro kludne prejdi od prešovského stadionu ku vsetkým sutaziam ,ktore uvo s oboma privretými ocami pustil...

Prečo by som to mal robiť?

Dendik napísal:Alebo sa na slovensku súťažilo férovo?

Na základe rozhodnutí ÚVO vieme jedno. Prvý tender v Prešove na výstavbu štadióna určite nebol férový.
Len škoda, že ty si riešenie pochybenia Obstarávateľa tu predstavoval ako niečo pochybné zo strany ÚVO.

Dendik napísal:Alebo ako aj policajna inspeckia doposial v policii nikde nevidela porusenia, az ked zacali zatvárať mafiánov a oligarchov?
Sak vlastne mas pravdu aj inspekcia si teraz iba dobre robí svoju prácu :-)

Prosím?
Ja som o policajnej inšpekcii nič nenapísal. Tak mi to prosím láskavo nevkladaj do úst. Ďakujem.

Dendik napísal:to nazývam alibizmus

A ako nazývaš to, keď niekoho krivo obviníš a následne to ani len nie si schopný obhájiť?
Ba práve naopak, začneš zovšeobecňovať a vyťahovať pseudoargumenty, čo je medzi nami alibizmus...

Viktorius napísal:Tu nikto nevraví, že sa obstará 10 km dlhý úsek D alebo R za 1 mesiac.

Z istého diskutéra na tomto fóre mám pocit, že ten by to tak aj poňal.
Ale je fajn, že si realista.

Viktorius napísal:Tá revolúcia ma spočívať v skrátení počtu dní jednak z pohľadu obstarávania, ale najviac by to malo byť práve pri námietkových konaniach, kde sme často svedkami nekonečných kolotočov a obstarávame v priemere 2-4 roky. Ak sa podarí po novom obstarať nejaký úsek D alebo R čo i len za 10-12 mesiacov, môžeme to považovať za výhru. Toto je celá podstata.

Čítal som novelu a nemám pocit, žeby mala nejako významne viesť k skráteniu lehoty námietkových konaní. Kľudne si počkám na výklad niekým iným prípadne keď sa novela pretaví do praxe, ale takto ružovo to teda nevidím, keďže hocijaká stránka ktorá sa venuje VO a analyzovala prínosy tejto novely zákona o VO nikde neuvádzala skrátenie lehôt v konaní o námietkach.
Zároveň netvrdím že zákon o VO je perfektný nebodaj dokonalý, to určite nie.
Ale dovolím si tvrdiť, že značná časť problémov je na strane Obstarávateľov.
Napríklad NDS.
1) Napríklad v prípade tohto úseku veľmi dlho vyhodnocovali ponuky...
2) Ďalej veľmi často sa stáva, že NDS si stanoví podmienky účasti nebodaj kľúč hodnotenia poradia uchádzačov, ktoré nijako nekontroluje resp. ani poriadne nevyhodnotí.
3) Ďalej vylúčia uchádzača a nie sú schopní to spraviť procesne správne alebo to správne vyargumentovať.
4) K tomu zákon o VO jasne definuje, že kontrolovaný je povinný poslať kompletnú dokumentáciu ÚVO do 4 (alebo 7, už si nepamätám) dní. Za porušenie lehoty je tam myslím spomínaná jediná sankcia - zrušenie tendra. Ako je možné, že im to trvá kľudne aj 3 týždne?
A povedzme si na rovinu, toto čo uvádzam nie je ani jedno pochybenie ÚVO alebo nebodaj chyba v zákone o VO...
Môžete mať akýkoľvek zákon, v tomto prípade novela zákona o VO nepomôže.

Že sa urýchlia lehoty? A ako? Keď ÚVO dostane dokumentáciu resp. mu ju sprístupnia, tak do istého času spustí konanie. A od začiatku konania má 30 dní na rozhodnutie. 30 dní... Čo tam chceš skrátiť? Tých 30 dní si môže predĺžiť prerušením konania aby získal názor znalca...
Taktiež sa mi zdá v poriadku, že existuje možnosť odvolať sa voči rozhodnutiu ÚVO. Rada ÚVO má taktiež nejaké lehoty, aj keď tam skôr vnímam ich porušenie, aj keď nato môžu byť opäť nejaké objektívne dôvody. V novele zákona o VO sa Rada ÚVO ruší a odvolanie posúdi šéf ÚVO. Jeho rozhodnutie môže preskúmať správny súd. Či sa tam ušetria lehoty? Neverím...
Ušetriť lehoty sa dá zrušením námietkových konaní... Ale to by viedlo k Armagedonu vo verejných obstarávaniach.

Jediné podľa mňa nejako významne prevratné je, že po novom zákon o VO bude poznať pojem "zjavne nedôvodná námietka".

nevo83 napísal:Ale aj keby boli namietky tak nie je este raz normalne nosit 2mesiace dokumentaciu z jedneho konca Ba na druhy....!!
Nevraviac ked tam ta ista dokumentacia putuje 2-3x..

Zákon o VO určuje Kontrolovanému lehotu, dokedy je povinný ÚVO poskytnúť kompletnú dokumentáciu.
Takže sa jedná o porušenie zákona.

nevo83 napísal:Zasa na druhu stranu po kontrole NKU sa necudujem ze to NDS tak dlho trva ked ma zakryvat pred UVO pochybenia...
Max doba na sutaz pri normalnosti obstaravatela je tak 1r !! A to som zaratal vsetky mozne ,,lehoty,,

Zdieľam Tvoj názor.
Zákon o VO nie je ani náhodou dokonalý, ale ja vidím chybu aj v Obstarávateľoch.
Obzvlásť keď nie sú schopní vecne argumentovať vylúčenie uchádzača z VO. Prípadne uchádzač ani ÚVO nevedia identifikovať, prečo k vylúčeniu došlo.

Dendik napísal:Tak čo Jaro uvo stale cistulinki jak lalia? Alebo opat nastupi alibizmus? :lol:

"Korekcia znamená nemožnosť čerpať peniaze EÚ na daný projekt a riadiaci orgán operačného programu, v tomto prípade Ministerstvo dopravy a výstavby SR (MDV), musí nájsť iné projekty, kde tieto prostriedky dokáže použiť. V programovom období 2014 – 2020 je možné vyčerpať európske peniaze do konca roka 2023. „Na to upozorňujeme už mesiace a roky, že korekcie sú obrovský problém. Je to dôsledok nekvalitne pripravovaných verejných obstarávaní, ktoré sú kontrolované Úradom pre verejné obstarávanie (ÚVO) a orgánom auditu."
Z dnesneho vyjadrenia ministra k useku D1 PO...

Čo s tým má ÚVO?
Však kvôli takýmto pochybeniam z čias Érseka teraz prebiehajú kontroly na projekte obchvatu Košíc. Sú to kontroly pred podpisom Zmluvy jasne špecifikované zákonom o VO, ktoré musí Obstarávateľ v prípade eurofondových projektov jednoducho strpieť. Je to z dôvodu, že kontroly v Bruseli dodatočne zisťovali pochybenia, za ktoré boli dodatočné korekcie a tie peniaze nám prepadli. Teraz sú kontroly pred podpisom Zmluvy, aby sa dopredu vedelo, či sú pochybenia a aké sankcie hrozia.

Viktorius napísal:UVO je nezavisla organizacia nieco ako ROZHODCA... - s tým porovnaní je to celkom pravda, ale bez toho rozhodcu to bohužiaľ tak nie je, viď. kauza Višňové neustále vylučovanie Skansky zo súťaže pomocou rady pre ÚVO (politicke nominacie), čiže koniec koncov posledne slovo ma politika, preto sa to nedá považovať za ,,nezávislú" organizáciu aj keď oficiálne to možno tak vyzerá.

Vylúčiť Skansku museli hlavne nominanti Smeru v NDS.
Rada ÚVO rozhodovala o vylúčení Skansky iba raz, kedy námietky Skansky zamietla. Takže tvrdenie o neustálom vylučovaní Skansky pomocou Rady UVO nie je pravdivé.
Je pravda, že v minulosti ÚVO mal pochybné rozhodnutia.

Viktorius napísal: Mimo toho, toľko konzultácií s ÚVO pred tendrom, toľko konzultácií s ÚVO po tendri a aj tak sú korekcie, ako je to možné?

Ako je to možné?
1) Pred tendrom môže Obstarávateľ požiadať o ex-ante posúdenie.
ÚVO posúdi, či je dokumentácia v súlade so zákonom VO. UVO eviduje iba dve také žiadosti zo strany NDS... ŽSR majú 5 posúdení, z toho tri sa týkajú uzla Žilina.
Určite sa toto posúdenie často nevyužíva.
2) Po určení úspešného uchádzača Obstarávateľ podľa zákona požiada ÚVO o kontrolu pred podpisom Zmluvy.
Zvyknú sa nájsť pochybenia, kedy Obstarávateľ nepostupoval podľa zákona. Napríklad stanovil podmienky účasti, ktorých splnenie neposudzoval pri vyhodnocovaní ponúk.
3) Podpisy rôznych dodatkov v čase realizácie.
Za predĺženie doby výstavby bez jasného zdôvodnenia hrozí korekcia 25%.
jarino
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 988
Založený: 12. Sep 2011 12:49

Re: R2 Košice-Juh - Košicke Olšany (II. úsek KE-Šaca – K.Oľš

Odoslaťod rokfo » 28. Okt 2021 14:28

V deň odovzdania obchvatu Prešova do užívania diaľničiari avizovali aj ďalšiu dobrú správu pre východné Slovensko - podpis zmluvy o výstavbe ďalšieho úseku košickej rýchlocesty R2.Ide o jednu z častí juhovýchodného obchvatu Košíc od Hanisky, respektíve Šebastoviec do Košických Oľšian, na ktorú je určených 165 miliónov eur z eurofondov.

Po jej dobudovaní v roku 2025 už budú môcť motoristi využiť diaľnicu D1 Bidovce – Budimír a ďalej až k Ružomberku, kde sa v tom čase má stavať posledný chýbajúci úsek tejto dopravnej tepny na Slovensku od Bratislavy do Košíc.

Čítajte viac: https://presov.korzar.sme.sk/c/22772762 ... usili.html
rokfo
návštevník
 
Príspevky: 22
Založený: 02. Júl 2020 13:43

Re: R2 Košice-Juh - Košicke Olšany (II. úsek KE-Šaca – K.Oľš

Odoslaťod Viktorius » 28. Okt 2021 17:00

Nemá niekto celý článok?
Viktorius
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 19
Založený: 20. Nov 2013 18:09

Re: R2 Košice-Juh - Košicke Olšany (II. úsek KE-Šaca – K.Oľš

Odoslaťod DrX » 28. Okt 2021 18:29

Tu je cely clanok viewtopic.php?f=35&t=25824
Myslim ale, ze vystavba KE JV sa nepodpisala. Len novinari/NDS zas vypotili daky nezmysel.
Slovakia - the Bratislava-centric banana republic with the worst regional disparities in the EU and OECD (aktualizácia maj 2023)
DrX
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 11
Založený: 08. Feb 2005 19:45
Bydlisko: KE

Re: R2 Košice-Juh - Košicke Olšany (II. úsek KE-Šaca – K.Oľš

Odoslaťod Viktorius » 29. Okt 2021 14:39

To je nejaký oblb, nikde nie je žiadna zmienka o tom, žeby sa mala podpisovať zmluva. Minimálne minister by sa tým pochválil.
Viktorius
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 19
Založený: 20. Nov 2013 18:09

Re: R2 Košice-Juh - Košicke Olšany (II. úsek KE-Šaca – K.Oľš

Odoslaťod rokfo » 29. Okt 2021 19:41

Aktuálny stav: Čaká sa na podpis zmluvy.(UVO robí kontrolu súťaže pred podpisom zmluvy)

Viac tu: https://www.historiadialnic.sk/
rokfo
návštevník
 
Príspevky: 22
Založený: 02. Júl 2020 13:43

Re: R2 Košice-Juh - Košicke Olšany (II. úsek KE-Šaca – K.Oľš

Odoslaťod Dendik » 29. Okt 2021 20:31

:D po 50tich riadkoch komentara som sa dočkal...
"Je pravda, že v minulosti ÚVO mal pochybné rozhodnutia." :o
Vtipné však je ze ked uvo pustil D1 pri Presove ze aj tak hrozia upravy od 25-100% ceny :lol:
Dendik
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 720
Obrázky: 9
Založený: 16. Feb 2017 10:49

Re: R2 Košice-Juh - Košicke Olšany (II. úsek KE-Šaca – K.Oľš

Odoslaťod sarisan » 29. Okt 2021 21:47

cize opat raz jedno velke houunooo bananistan cakaj dalej..CSAD-znama skratka :lol:
sarisan
návštevník
 
Príspevky: 41
Založený: 08. Okt 2021 16:53

Re: R2 Košice-Juh - Košicke Olšany (II. úsek KE-Šaca – K.Oľš

Odoslaťod jarino » 30. Okt 2021 00:23

Dendik napísal::D po 50tich riadkoch komentara som sa dočkal...
"Je pravda, že v minulosti ÚVO mal pochybné rozhodnutia." :o
Vtipné však je ze ked uvo pustil D1 pri Presove ze aj tak hrozia upravy od 25-100% ceny :lol:

1) 50 riadkov boli reakcie na viac ľudí.
2) Viktorius uvádzal z minulosti tender na Višňové, kde pochybné konanie NDS posvätilo ÚVO. Podľa mňa Skanska nemala byť vylúčená.
3) To však neznamená, že teraz všetky rozhodnutia odvtedy až doteraz budeme považovať za nesprávne/pochybné atď. Je to v zásade riadna hlúposť. Už tobôž nemožno za pochybné považovať rozhodnutia, ktoré ÚVO jasne vyargumentuje prípadne keď koná zákonne.
4) V súvislosti s D1 Prešov to je pre Teba vtipné, lebo nevieš, že ÚVO ani nič nekontroloval. Takže ďalšie zavádzanie až klamstvo z nevedomosti. Avšak nič vtipné na tom nie je, keďže 250 miliónov bude Doležalovi dosť chýbať...
5) Ďalšia vec je, že to vôbec nemusí mať nič spoločné s VO. Pochybenia zo strany prijímateľov grantu sa dejú aj pri uzatváraní dodatkov a pod.
6) Stále čakám na to, ako mohol ÚVO zdržať výstavbu toho štadióna o dva a pol roka. Ty si dal tvrdenie, dokazovanie je na Tvojej strane...
jarino
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 988
Založený: 12. Sep 2011 12:49

Re: R2 Košice-Juh - Košicke Olšany (II. úsek KE-Šaca – K.Oľš

Odoslaťod Viktorius » 30. Okt 2021 18:59

Jarino ,,Vylúčiť Skansku museli hlavne nominanti Smeru v NDS.
Rada ÚVO rozhodovala o vylúčení Skansky iba raz, kedy námietky Skansky zamietla. Takže tvrdenie o neustálom vylučovaní Skansky pomocou Rady UVO nie je pravdivé.
Je pravda, že v minulosti ÚVO mal pochybné rozhodnutia."

Rada ÚVO rozhodovala o vylúčení Skansky iba raz, kedy námietky Skansky zamietla - k tomu sa chceli celý čas dopracovať, to bola podstata veci Počiatka a spol., to je nespochybniteľné.
Viktorius
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 19
Založený: 20. Nov 2013 18:09

Re: R2 Košice-Juh - Košicke Olšany (II. úsek KE-Šaca – K.Oľš

Odoslaťod Dendik » 03. Nov 2021 15:13

Nerobil UVO kontrolu súťaže pred podpisom zmluvy pri Presovskej dialnici kde hrozia korekcie?
Ja hovorim o alibizme, kedy niekedy privrieme oci ale niekedy ich mame krvavé...
To ze dodatkami, rovnakym nacasovanim sutazi, premrstenymi expertizami domrvili vsetko co sa za posledne roky
spustilo nemoze byt dovodom že ludia budu opäť rukojemníci zastavenej výstavby (resp. nepokračovaním) co sa v prípade
II. etapy R4 uz viac rokov javí ako fakt.
Dendik
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 720
Obrázky: 9
Založený: 16. Feb 2017 10:49

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na R2

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: arturko a 14 hostí.