Dopravné značenie (DZ)

diskusia o D & RC vo všeobecnej rovine, plány, návrhy a samozrejme flamewars ;)

Moderátor: Moderátori

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Miro » 12. Máj 2022 15:16

Ja si z Maďarska pamätám ÚTHIBÁK ;-)
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Miro » 12. Máj 2022 15:17

kivéve kerékpár

...to je len pre maďarských cyklistov... musel som si to preložiť
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Ike » 16. Máj 2022 10:21

Ja použijem svoje obľúbené slovo: poďme sa na to pozrieť teleologicky (nie teologicky), teda na účel, na ktorý táto značka vznikla. A ten účel je predpokladať výskyt divých zvierat, ktoré môžu spôsobiť kolíziu, škodovú udalosť alebo dopravnú nehodu tým, že náhle skočia na cestu. Táto značka mne osobne hovorí "pozor, jazdi pomalšie, sleduj járky a okolie cesty a keď za tebou a oproti tebe nič nejde, choď po strede vozovky".

A je mi úplne jedno, či to bude divá sviňa, srnka, vydra, alebo slon, veverička, had alebo vydra (ok, pri posledných je fyzika na mojej strane, ale z hľadiska cestnej premávky je to egal). Skákajúci jeleň a žaba je podľa mňa dostatočne pochopiteľný symbol pre všetkých (aj veľké, ktoré predstavujú hrozbu a aj malé, ktoré ako vodič nechcem zraziť, lebo rešpektujem nejakú úroveň symbiózy s prírodou a keď môžem obídem aj ježka) a zároveň nevylučuje, že nenaberiem divú sviňu v mieste, kde sa divé zvieratá pohybujú (odporúčam nočnú pezinskú babu, to je hotové safari). Či teraz budeme dávať na značku celý okruh zvierat? Dáme tam tri výstražné značky so srnkou, sviňou a zajacom? Mení ten symbol nejako povinnosť a zmysel výstrahy?

Tak poďme spraviť zvlášť značku aj pre rôzne situácie, kde je na značke klasické auto-sedan. Ja mám combi a mikrobus, na mňa tie značky asi neplatia. Prípadne značka "pozor, chodci", dajme tam aj ženu a deti, lebo ja čakám dospelého muža. Alebo dajme variant priecestia s motorovým vláčikom. Ale možno by tam mali byť siluety existujúcich typov rušňov, takže pekne gorilu, alebo princeznú, alebo laminátku. A čo symbol autobusu? Nechceme mať smaostatnú značku pre kĺbový autobus a samostatnú aj pre dodávkový? Tiež, pri zákazoch vjazdu vozidiel podľa dĺžky by to chcelo mať samostatne autobus a dodávku.

Teraz vážne páni:
- jeleň ako symbol pre nebezpečnú divokú zver,
- žaba ako symbol pre malú divokú zver, ktorú nechcem zraziť, pretože mám rád prírodu a zvieratká a
- krava ako symbol pre hospodárske zvieratá, ktoré sa pomaly môžu zatúlať na cestu a žrať tam asfalt a môžem ich zraziť

je vyčerpávajúce a všeobjímajúce portfólio situácií, ktoré vodič môže zažiť a z hľadiska premávky má zmysel. Kto chce spoznávať prírodu, vie si výskyt živočíchov pozrieť inde.

Inak keď sme pri doprave, ten konský portál GERULATA na D4 je koho pomník?
Ike
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 815
Obrázky: 66
Založený: 15. Mar 2006 22:01
Bydlisko: Bratislava

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod pa3ck » 16. Máj 2022 10:40

Ike napísal:Inak keď sme pri doprave, ten konský portál GERULATA na D4 je koho pomník?

Máme aj foto?
pa3ck
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 947
Obrázky: 18
Založený: 30. Máj 2018 09:34
Bydlisko: VT/BA

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Miro » 16. Máj 2022 12:07

Ike, do bodky súhlasím. Aj mne stačia tie tri symboly.

Mimochodom, raz som na ceste medzi Makovom a Bytčou po polnoci za zákrutou uvidel srnku uprostred cesty. Zastavil som, chvíľu sme na seba pozerali, potom som ju opatrne obišiel a išiel som si svojou cestou.
Ešte dlho som potom rozmýšľal, či som ju nemal z cesty odohnať, aby ju niekto iný nezrazil.
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod StVO » 16. Máj 2022 13:32

Miro, vypnúť svetlá v takej situácii. Otestované, funguje to.
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 670
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Ike » 16. Máj 2022 21:03

pa3ck napísal:
Ike napísal:Inak keď sme pri doprave, ten konský portál GERULATA na D4 je koho pomník?

Máme aj foto?


Áno:
vyzerá to ako zákazová značka (zvykne sa také dávať pred uzávierkou tunela)
48015

Ale nakoniec takto
48016
Ike
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 815
Obrázky: 66
Založený: 15. Mar 2006 22:01
Bydlisko: Bratislava

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod ondrejko_t » 17. Máj 2022 14:48

až som si to musel vygoogliť :D
aspoň som múdrejší, že niečo také máme. ale na takéto "atrakcie" máme predsa hnedé značky, nie?
ondrejko_t
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 781
Obrázky: 13
Založený: 29. Jún 2016 07:29

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Miro » 17. Máj 2022 18:02

Veď tá tabuľa je hnedá. Mne sa najviac "páči", keď je na diaľnici veľká hnedá značka s nejakou pamätihodnosťou, ale nie sú tam smerníky, kade sa z diaľnice k tomu dostať.
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod expwy » 17. Máj 2022 20:35

Nemá to tam čo robiť, a už vôbec nie dávať tauristicku tabulu s tak nízkou informačnou hodnotou na portál na úseku s tak prehustenym počtom orientačných značiek s vyššiou informačnou hodnotou a navyše bez akejkoľvek kontinuity v ostatnej cestnej sieti.

Turistická tabuľa Z 377 informuje o významnej atraktivite cestovného ruchu, ktorá je dostupná prostredníctvom nasledujúceho výjazdu. Pri nedostatku miesta je prvá, ktorá padá za obeť vlasti nasledovaná diaľkovou tabuľou Z 376.

Značka nemá priamu navigačnú funkciu, iba upozorňuje na atraktivitu cestovného ruchu, ku ktorej sa odbočuje na najbližšom výjazde. S ohľadom na to neobsahuje žiadne navigačné prvky ako šípky, vzdialenosti a pod., iba umelecky stvárnenú siluetu a názov, poprípade doplnkovú charakteristiku atraktivity cestovného ruchu, o ktorej informuje. Doplnková charakteristika sa uvádza iba v prípade, ak táto nevyplýva z názvu cieľa alebo z iného kontextu.

Na turistických tabuliach sa vyznačujú iba atraktivity cestovného ruchu s celonárodným historickým, kultúrnym alebo environmentálnym významom, ktoré majú vysokú návštevnosť a dostatočné možnosti parkovania v primeranej vzdialenosti od samotného cieľa.
30/2020 & VL 6 & TP 117/118 - systémový prístup k pravidlám cestnej premávky a DZ
Obrázok používateľa
expwy
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 183
Založený: 08. Apr 2005 09:30

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod ondrejko_t » 18. Máj 2022 07:59

"Značka nemá priamu navigačnú funkciu, iba upozorňuje na atraktivitu cestovného ruchu, ku ktorej sa odbočuje na najbližšom výjazde. S ohľadom na to neobsahuje žiadne navigačné prvky ako šípky, vzdialenosti a pod.,..."
v tom prípade je potom toto topka:
https://www.google.sk/maps/@49.0698234,19.625964,3a,75y,309.88h,94.29t/data=!3m6!1e1!3m4!1smZlarAYujsGnW4OqhG6PCQ!2e0!7i13312!8i6656

:D :D
ondrejko_t
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 781
Obrázky: 13
Založený: 29. Jún 2016 07:29

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod paldo » 24. Máj 2022 18:41

Existujú nejaké pravidlá pre používanie dopravnej značky Pozor! Zmena organizácie dopravy?
Ide o to, že každý deň jazdím okolo jednej križovatky, kde také 3-4? roky dozadu bolo upravené odbočovanie, jedna vetva sa zjednosmernila atď.... no a pred križovatkou je zo všetkých strán trvalo osadená vyššie spomínaná značka. Tak ma napadlo, či tá značka nemala byť už dávno preč.... alebo?
Obrázok používateľa
paldo
diskutujúci
 
Príspevky: 145
Obrázky: 58
Založený: 29. Júl 2012 17:40
Bydlisko: Kubíková - okolie Žiliny

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod metelesku.blesku » 24. Máj 2022 20:01

To tam musí byť po dobu jednej generácie, aby si na tú zmenu zvykla a odchovala na nej svoje potomstvo. Inak by tá značka predsa nemala zmysel. :)
To nemôže byť, lebo keď v Mýtnej bola dostatočná premávka, tak ja si myslím, že tá istá frekvencia je aj pri Pincinej.“ tvrdí starostka.
metelesku.blesku
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Založený: 27. Sep 2019 20:44

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Ike » 24. Máj 2022 22:12

paldo napísal:Existujú nejaké pravidlá pre používanie dopravnej značky Pozor! Zmena organizácie dopravy?
Ide o to, že každý deň jazdím okolo jednej križovatky, kde také 3-4? roky dozadu bolo upravené odbočovanie, jedna vetva sa zjednosmernila atď.... no a pred križovatkou je zo všetkých strán trvalo osadená vyššie spomínaná značka. Tak ma napadlo, či tá značka nemala byť už dávno preč.... alebo?


Na Patrónke je jedna z roku 2005.

https://maps.app.goo.gl/T187CtNsAndwZprY7

Už len rok a na ceste sa objavia vodiči, ktorí sa narodili po tej zmene.
Ike
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 815
Obrázky: 66
Založený: 15. Mar 2006 22:01
Bydlisko: Bratislava

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Peter_CA » 25. Máj 2022 09:40

paldo napísal:Existujú nejaké pravidlá pre používanie dopravnej značky Pozor! Zmena organizácie dopravy?

"Pozorky" boli zrušené novou vyhláškou, teraz sa má používať kombo 101+509. Myslím, že v minulosti to nebolo stanovené, ale podľa návrhu TP117 značky upozorňujúce na zmenu miestnej úpravy nesmú byť umiestnené dlhšie ako 3 mesiace.
LKV reduce travel time by Slovakia
Der Güterverkehr verkürzt die Reisezeit der Slowakei
Peter_CA
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 814
Obrázky: 47
Založený: 12. Jún 2017 12:40

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Miro » 25. Máj 2022 10:11

https://imhd.sk/ba/galeria-media/u/1720 ... %C3%A1ciou

Dodatková tabuľka 514 "Obojsmerná jazda cyklistov" pod zákazom zastavenia?
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod StVO » 26. Máj 2022 09:36

Ike napísal:
paldo napísal:Existujú nejaké pravidlá pre používanie dopravnej značky Pozor! Zmena organizácie dopravy?
Ide o to, že každý deň jazdím okolo jednej križovatky, kde také 3-4? roky dozadu bolo upravené odbočovanie, jedna vetva sa zjednosmernila atď.... no a pred križovatkou je zo všetkých strán trvalo osadená vyššie spomínaná značka. Tak ma napadlo, či tá značka nemala byť už dávno preč.... alebo?

Na Patrónke je jedna z roku 2005.

https://maps.app.goo.gl/T187CtNsAndwZprY7

Už len rok a na ceste sa objavia vodiči, ktorí sa narodili po tej zmene.

Ber to pozitívne. Keď sa bude robiť ďalšia zmena, tak sa ušetrí jedna tabuľa.

metelesku.blesku napísal:To tam musí byť po dobu jednej generácie, aby si na tú zmenu zvykla a odchovala na nej svoje potomstvo. Inak by tá značka predsa nemala zmysel. :)

You made my day :D :D :D
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 670
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod StVO » 26. Máj 2022 09:47


Nádhera. Značka Jednosmerná cesta sa stratila kdesi v časopriestore, tak zrejme chlapci dodatkovku nacapili pod najbližšiu ďalšiu značku.
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 670
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod StVO » 26. Máj 2022 10:01

pa3ck napísal:V Karlovej Vsi si vybavili priechod cez dva pruhy v jednom smere jazdy: https://www.facebook.com/karlovavesonli ... 9121767455

To čo je za bullshit? Veď tam je priechod pre chodcov a vždy bol (a k nemu pricapený priechod pre cyklistov, ktorý legálne nemajú ako využiť, ibaže by tam ten bajk dotlačili). A čo to Braňo trepe, že na priechode majú chodci prednosť a na mieste prechádzanie nemajú? Veď podľa zákona medzi nimi nie je rozdiel, teda okrem toho, že cez priechod nesmú chodci prechádzať jednotlivo, ale v skupinách (nekecám, naozaj je v zákone napísaná takáto nehoráznosť).
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 670
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod StVO » 26. Máj 2022 10:49

Ike napísal:Dnes som šiel po La(n)franconi a na tabuliach svieti výkričník (101) s dodatkom "riziko kolón". Nemáme na to náhodou samostatnú značku s medzinárodným významom (130)? Proč? Proč? Irenko, proč!? Ja se ptam proč?

Stav - kolóna nie je, ale podmienky sú také, že každú chvíľu môže vzniknúť. A možno už aj vznikla, len to ešte nemáme potvrdené.

Praktický rozdiel je v tom, že Z 130 sa má zobraziť iba vtedy, keď má systém pozitívne (s 95% pravdepodobnosťou) detegovanú kolónu. Cieľom je naučiť vodičov, aby si zvykli, že keď svieti Z 130, tak tam tá kolóna naozaj je. Ak si na to zvyknú, budú sa podľa toho správať. Ak by sme im tam Z 130 zobrazili aj len pri tom stave rizika, tak by sme sa dostali presne do stavu, kedy by tá značka u vodičov "stratila na hodnote" a tiež by sa podľa toho správali. Na druhej strane, aj to samotné riziko je isté varovanie a aj len relatívne malé spomalenie jazdného prúdu dokáže vznik kolóny odvrátiť, alebo aspoň oddialiť (čím sa zníži celková doba trvania kolón a tým aj celkové zdržania). Postupy sú prevzaté z Nemecka.

Miro napísal:Občas čítam rozhorčené komentáre ľudí, ktorí si myslia, že stojace kolóny vznikajú preto, lebo si niektorí vodiči nechávajú pred sebou príliš veľa miesta a cesta potom nezvládne toľko áut. Podľa nich treba jazdiť tesne za sebou, aby sa na cestu zmestilo čo najviac "idúcich" áut. To platí dovtedy, kým netreba neočakávane brzdiť. A to sa ešte môžeme baviť o zvýšenom riziku nehody pri jazde bez dostatočnej vzdialenosti medzi vozidlami.

Ja sa snažím ísť tak, aby som čo najmenej brzdil. Keď vidím pred sebou spomaľujúcu alebo stojacu kolónu, spomaľujem s predstihom, nie až na poslednú chvíľu. To je podľa mňa najlepšie na znižovanie pravdepodobnosti tvorby stojacich kolón. Ak vodiči dobrzďujú na poslednú chvíľu a idú tesne za sebou, tak každý ďalší už musí brzdiť viac, až sa premávka zastaví. Existujú na to simulácie.

Správne robíš. Kolóny vznikajú (okrem iného aj) z prehustenia. Keď sú autá moc blízko seba, tak hocaký manéver, ktorý spôsobí, že niekto musí pribrzdiť, má za následok, že musia brzdiť aj ďalší - akurát že v situácii malých vzdialeností medzi vozidlami každý ďalší vodič v upstreame brzdí o čosi viac ako ten pred ním. Princíp indukcie potom zaručí vznik kolóny. Teoreticky to formuluje Nagelov-Schreckenbergov model. Nemci tomu hovoria "Stau aus dem Nichts".

Miro napísal:To s (ne)používaním značky 130 je zbytočný výmysel, podobne ako drobné vodorovné šípky na značke zákaz zastavenia, resp. státia. Doteraz používané dodatkové tabuľky sú oveľa zrozumiteľnejšie.

Dovolím si oponovať, výskumy hovoria niečo iné - väčšina vodičov tie šípky nahor a nadol chápe nesprávne - oni sú v skutočnosti neintuitívne a ľudia, čo rozumejú ich významu, to majú len naučené z autoškoly.
Slovenský problém je, že sa tie značky nesprávne umiestňujú. Pri šikmom alebo pozdĺžnom umiestnení šípka ukazuje tým smerom, kde sa nesmie stáť. Pri kolmom umiestnení preferovanom slovenskými inžiniermi (mimochodom v rozpore s vyhláškou) stráca šípka informačnú hodnotu a je možno ešte neintuitívnejšia ako tie dodatkové tabuľky.
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 670
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod expwy » 26. Máj 2022 13:28

Takéto fantómové kolóny vznikajú veľmi často na D1 medzi prípojkami Bratislava-Galvaniho ul. a B.-Gagarinova ul. v smere do Žiliny.
30/2020 & VL 6 & TP 117/118 - systémový prístup k pravidlám cestnej premávky a DZ
Obrázok používateľa
expwy
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 183
Založený: 08. Apr 2005 09:30

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod sendvo » 26. Máj 2022 15:27

toto je tiez parada

https://www.zilinak.sk/prispevky/20042/ ... e-uzavreta

zo 14 znaciek su spravne snad len tie 60tky a jedna ktoru nevidiet alebo je zhasnuta :)


a toto je tiez perlicka. akokeby nestacilo napisat "okrem zasobovania prilahlych obci". ten odlepeny symbol nakladneho auta tomu tiez nepridava na vaznosti..

https://www.zilinak.sk/prispevky/20028/ ... ondrasovej
https://freebitco.in/?r=41546130
Obrázok používateľa
sendvo
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 505
Obrázky: 54
Založený: 24. Jan 2010 11:04
Bydlisko: Wien (A) / original Zilina

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Miro » 26. Máj 2022 16:04

Ja tam ten symbol nákladného auta vidím. Takže s osobným autom tam môžem ísť.
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod sendvo » 28. Máj 2022 13:39

a este jedna perlicka typu LKW reduce travel time :D

https://www.zilinak.sk/prispevky/20055/ ... -autobusmi
https://freebitco.in/?r=41546130
Obrázok používateľa
sendvo
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 505
Obrázky: 54
Založený: 24. Jan 2010 11:04
Bydlisko: Wien (A) / original Zilina

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Miro » 28. Máj 2022 13:55

A nebolo by medzinárodne zrozumiteľnejšie dať cez tie blikačky biely kríž, ako sa to robí na železnici pre zneplatnenie návesti? Alebo zakryť a nechať len výstražný kríž.
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Diaľnice a RC všeobecne

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 18 hostí.