Kohézny fond

sekcia, ktorá sa venuje popisu technických aj netechnických záležitostí, postupov a pojmov dotýkajúcich sa infraštruktúry

Moderátor: Moderátori

Kohézny fond

Odoslaťod wazari » 24. Jan 2006 17:59

Kohezny fond (KF) – jeden z fondov EU, nepatri medzi strukturalne fondy. Financovat z neho sa moze iba infrastruktura, a sice dopravna a zivotneho prostredia. Do tych dvoch oblasti sa deli presne narovnako. Na KF maju narok iba krajiny, ktorych hruby narodny produkt (HNP) je mensi ako 90% HNP priemeru EU. Projekty financovane z KF musia mat opravnene naklady vyssie ako 10 mil. Eur. Maximalne spolufinancovanie z neho moze dosiahnut 85%. Nemoze sa kombinovat s inymi fondami EU. Vynimka je fond TEN-T v doprave (LIFE v zivotnom prostredi), s nim sa moze kombinovat a vtedy celkova podpora moze dosiahnut az 90%. Zaujimavostou je, ze pre krajiny, ktore mozu cerpat z KF, sa maximalna hranica spolufinancovania zo strukturalnych fondov zvysuje zo 75% na 80%. Vznikol v rokoch 1992-4, spomina sa aj v Zmluve o Europskych spolocenstvach/Europskej unii, a sice clanok 161 v casti hospodarska/ekonomicka a socialna kohezia/sudrznost. Tento clanok hovori o tom, ze z KF sa mozu financovat iba cesty spadajuce do TEN-T (o TEN-T som pisal tu http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=1832), a ziadne ine. Pri zivotnom protredi nie je dane ziadne taketo obmedzenie, vzhladom na limit 10 mil. Eur sa z neho financuju vacsie projekty, pricom vzhladom na podmienky u nas sa na taky projekt nabali vsetko mozne, aby to vyslo tych 10 mil. Eur.
Obrázok používateľa
wazari
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3
Založený: 17. Máj 2005 16:12

Odoslaťod Adaios » 25. Jan 2006 18:52

Ja by som doplnil wazari, ze to nie je len SR, ktora spravi viac veci na jednom projekte - to spravi kazdy stat, pretoze suma 10 mil. EUR je dost vysoka a za to sa neda postavit samostatne len tak nieco - inak uvazovalo sa o tom ze by sa tato suma mala zmenit ale vzhladom na rozne nazory - zvysit alej znizit sa zatial nechava suma aka je dnes.

Inak to som nevedel o tej moznosti ist z 85 az na 90%. :wink:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod wazari » 26. Jan 2006 12:45

Adoas napísal:Inak to som nevedel o tej moznosti ist z 85 az na 90%. :wink:


To je taka perlicka, ale predpokladam, ze tie dva fondy sa v reali kombinuju minimalne. Skor sa asi pouziva postup, ako pri Filialke - projekt z TEN-T a realizacia z KF.
Obrázok používateľa
wazari
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3
Založený: 17. Máj 2005 16:12

Odoslaťod Adaios » 07. Feb 2006 19:01

wazari,

ma SR 100% cerpanie fondu :?:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod wazari » 08. Feb 2006 10:40

Adoas napísal:wazari,

ma SR 100% cerpanie fondu :?:



toto sa uvidi tak v roku 2009 :wink:

ked sa vyberu dodavatelia na M-J 1. usek a Piestany - Nove Mesto nad Vahom a zacne sa stavat, tak asi ano.
Obrázok používateľa
wazari
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3
Založený: 17. Máj 2005 16:12

Odoslaťod Adaios » 08. Feb 2006 18:55

wazari napísal:
Adoas napísal:wazari,

ma SR 100% cerpanie fondu :?:



toto sa uvidi tak v roku 2009 :wink:

ked sa vyberu dodavatelia na M-J 1. usek a Piestany - Nove Mesto nad Vahom a zacne sa stavat, tak asi ano.


Myslis tym najprv dialnicny usek, potom zeleznicny usek :?:

Kolko stavieb/projektov financovala SR z tohoto fondu :?:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod wazari » 08. Feb 2006 23:37

Adoas napísal:
Myslis tym najprv dialnicny usek, potom zeleznicny usek :?:

Kolko stavieb/projektov financovala SR z tohoto fondu :?:


ano

iba tieto dva (teda M-J cely) v tomto obdobi

spolu nejak cez 210 mil eur z KF
Obrázok používateľa
wazari
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3
Založený: 17. Máj 2005 16:12

Odoslaťod Dialniciar » 08. Feb 2006 23:39

Kohézny fond zanikne v r. 2007?
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod wazari » 08. Feb 2006 23:50

Dy napísal:Kohézny fond zanikne v r. 2007?


Nie

V roku 2007 zacne nove programovacie obdobie (eurospeak Bruselu) do roku 2013 vratane

to znamena uceleny sedemrocny rozpocet (kazdorocne upravovany-balik na fondy sa vsak uz nezvykne upravovat), nove pravidla/legislativa, nove projekty

balik do roku 2007 sme uz pridelili na projekty - na tie dva, aj ked realizacia projektov moze trvat dlhsie - 2008-9 - vtedy sa vlastne dve programovacie obdobia prekryvaju
Obrázok používateľa
wazari
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3
Založený: 17. Máj 2005 16:12

Odoslaťod Dialniciar » 08. Feb 2006 23:53

wazari napísal:
Dy napísal:Kohézny fond zanikne v r. 2007?


Nie

V roku 2007 zacne nove programovacie obdobie (eurospeak Bruselu) do roku 2013 vratane

to znamena uceleny sedemrocny rozpocet (kazdorocne upravovany-balik na fondy sa vsak uz nezvykne upravovat), nove pravidla/legislativa, nove projekty

balik do roku 2007 sme uz pridelili na projekty - na tie dva, aj ked realizacia projektov moze trvat dlhsie - 2008-9 - vtedy sa vlastne dve programovacie obdobia prekryvaju


A ešte mám otázku mimo:

PHARE - to bola skratka PolandHungary... a čo bolo to ARE?

Bude SR môcť čerpať z KF aj po r. 2006?

Ja sa vopred priznávam, že mám v tomto ... v tomto nemám prehľad. :twisted:
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod wazari » 09. Feb 2006 00:00

Dy napísal:
A ešte mám otázku mimo:

PHARE - to bola skratka PolandHungary... a čo bolo to ARE?

Bude SR môcť čerpať z KF aj po r. 2006?

Ja sa vopred priznávam, že mám v tomto ... v tomto nemám prehľad. :twisted:


Poland and Hungary Assistance for restructuring of their economies - asi tak nejak, skoda ze si sa nespytal kusok skor - vcera som si to akurat pozeral, ale nepamatam sa presne a mam to v praci :(
Phare u nas este bezi, do konca tohto roku
kedysi sa cez neho financovala aj velka infrastruktura - most Marie Valerie, Mierova-Senecka

ano, bude

kludne sa mozes pytat :wink:
Obrázok používateľa
wazari
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3
Založený: 17. Máj 2005 16:12

Odoslaťod Dialniciar » 09. Feb 2006 00:03

Tak ešte mám jednu otázku:

Každý rok dostane SR (2007-2013) cca. 1 mld. EUR:

Koľko z toho pôjde na poľnohospodárstvo, koľko na infraštruktúru, koľko na ŽP a čo ešte zostáva a dajú sa tieto peniaze presúviať z týchto oblastí?
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod wazari » 09. Feb 2006 00:17

Dy napísal:Tak ešte mám jednu otázku:

Každý rok dostane SR (2007-2013) cca. 1 mld. EUR:

Koľko z toho pôjde na poľnohospodárstvo, koľko na infraštruktúru, koľko na ŽP a čo ešte zostáva a dajú sa tieto peniaze presúviať z týchto oblastí?


uplne presne este celkovy balik nie je znamy - este to musi schvalit Europsky Parlament a ten to chce o kusok navysit, ale Rada (sefovia vlad) asi moc neustupi

na nove obdobie sa trosku menila struktura rozpoctu - polnohospodarstvo je uz uplne mimo fondov EU v inej kapitole a to moc nesledujem
celkovy rocny rozpocet EU ma byt tusim okolo 120 mld Eur rocne a polnohospodarstvo je z toho cca 45 percet, fondy cca kusok nad 30 percent
SR dostane balik na fondy - ten by mal uz byt rozdeleny na Kohezny fond a strukturalne fondy
KF - tam je to napoly doprava a ZP
SF - tam zalezi od SR, ako to rozdeli - doprava, skolstvo, socialne veci, regionalny rozvoj, ZP, socialne veci, informatizacia spolocnosti, priemysel a sluzby - ked to uz raz SR takto rozdeli, tak sa to uz velmi neda menit - iba vnutri tychto oblasti (napr. v doprave medzi cestami a zeleznicami)
uvazovalo sa 3,2 mld Eur pre dopravu v SR na tych 7 rokov
Obrázok používateľa
wazari
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3
Založený: 17. Máj 2005 16:12

Odoslaťod Adaios » 09. Feb 2006 12:33

Podla mna by sa mala SR skor (na 60%) zamerat na modernizaciu cestnej siete - cesty I., II. a III. triedy v ramci cestnej siete a 40% penazi nasmerovat na dialnice - ale aj to skor regiony kde je R1 alebo vychodna cast D1 alebo severna vetva R3 atd.

Dialnicna siet by mala byt financovana cez PPP a statny rozpocet a opravy by mali byt zabezpeceny z vynosov mytneho systemu a zaroven aj splacanie tienoveho myta + uvery a uroky.
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod Dialniciar » 05. Okt 2006 19:22

Aký je stav čerpania financií z tohto fondu v rámci SR, vie niekto :?:
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod wazari » 05. Okt 2006 22:41

Dy napísal:Aký je stav čerpania financií z tohto fondu v rámci SR, vie niekto :?:


no, ako som pisal vyssie, z KF je financovany iba usek D1 Medgusovce-Janovce a rekonstrukcia zeleznice Piestany-Nove Mesto nad Vahom

cize podla postupu realizacie tychto dvoch projektov je mozne sledovat aj cerpanie KF
Obrázok používateľa
wazari
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3
Založený: 17. Máj 2005 16:12

Odoslaťod Dialniciar » 05. Okt 2006 23:01

wazari napísal:
Dy napísal:Aký je stav čerpania financií z tohto fondu v rámci SR, vie niekto :?:


no, ako som pisal vyssie, z KF je financovany iba usek D1 Medgusovce-Janovce a rekonstrukcia zeleznice Piestany-Nove Mesto nad Vahom

cize podla postupu realizacie tychto dvoch projektov je mozne sledovat aj cerpanie KF


Dobre, prečítal som si celú tému ešte raz a mám ďalšiu, zatiaľ poslednú otázku:

Kto rozhoduje o tom, na aké projekty pôjdu financie :?: :arrow:

Môže si mikroregión napr. 6 obcí dať žiadosť o výstavbu novej cesty + prestavbu pôvodných ciest tak, aby boli obce lepšie spojené a povedzme, že náklady by boli viac ako 15 mil. EUR, povedzme, že by sa spojili 2 mikroregióny, teda napríklad 14 obcí a 2 mestá :?:

Lebo toto, čo sa z tohto kohézneho fondu financuje, o tom rozhodol podľa mňa štát.
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod wazari » 05. Okt 2006 23:36

Dy napísal:Dobre, prečítal som si celú tému ešte raz a mám ďalšiu, zatiaľ poslednú otázku:

Kto rozhoduje o tom, na aké projekty pôjdu financie :?: :arrow:

Môže si mikroregión napr. 6 obcí dať žiadosť o výstavbu novej cesty + prestavbu pôvodných ciest tak, aby boli obce lepšie spojené a povedzme, že náklady by boli viac ako 15 mil. EUR, povedzme, že by sa spojili 2 mikroregióny, teda napríklad 14 obcí a 2 mestá :?:

Lebo toto, čo sa z tohto kohézneho fondu financuje, o tom rozhodol podľa mňa štát.


ako pisem v uplne prvom prispevku, z KF sa daju financovat iba cesty spadajuce pod transeuropske siete - co su u nas dialnice a niektore RK
cize je to presne specifikovane - spada to pod NDS

projekty sa schvaluju v Bruseli, zasiela ich tam po schvaleni vladou ministerstvo vystavby
vyber projektov ma na starosti ministerstvo dopravy

cize odpoved na tvoju otazku - nemoze
Obrázok používateľa
wazari
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3
Založený: 17. Máj 2005 16:12

Odoslaťod Dialniciar » 21. Nov 2006 13:33

Mám špeciálnu otázku:

Kohézny fond disponuje akou sumou od svojho vzniku :?: A ktoré krajiny z neho čerpajú najviac peňazí, prípadne, ktoré majú najvyššiu čerpanosť v % (úspešnosť) :?:

Rastie, klesá, je nejaká stránka k fondu samotnému :?:

Napríklad je známe, že poľnohospodárstvo tvorí cca. 40% rozpočtu EÚ a je to naozaj len orientačné, lebo miliardy eur sa musia každoročne vracať alebo sa nevyčerpajú atď.
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod devil » 21. Nov 2006 13:49

asi by to najlepsie vedel wazari. pokial viem KF mozu vyuzivat krajiny, ktore nedosahuju 90 % priemeru hdp EU. je to suma ktora sa deli 50/50 medzi dopravou a zivotnym prostredim. najviac prostriedkov maju juzne krajiny EU a s tym cerpanim neviem.
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 135
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Odoslaťod Dialniciar » 21. Nov 2006 13:53

devil napísal:asi by to najlepsie vedel wazari. pokial viem KF mozu vyuzivat krajiny, ktore nedosahuju 90 % priemeru hdp EU. je to suma ktora sa deli 50/50 medzi dopravou a zivotnym prostredim. najviac prostriedkov maju juzne krajiny EU a s tym cerpanim neviem.


Ale teraz tým južným zase ten priemer stúpol, podobne stúpne aj západným, keďže do EÚ vstúpili také krajiny ako krajiny V4 a Pobaltie. Slovinsko má priemer EÚ :?: Ale viem, že Slovinsko, Cyprus a Malta aj s ČR sú na tom celkom dobre.

To chcem vedieť, že teraz sa tie štatistiky zrejme pomenili, keď sú v EÚ nové krajiny, ktoré sú na úrovni Španielska pred 10 rokami.

Čisto len stránky - tabuľky, info má zaujímajú.

Inak delenie, doprava:ŽP 50/50 je OK, lebo tam sú rezervy všade na svete a dá sa veľa čerpať.

Ano, wazari by to asi vedel najlepšie. :P :P A čakám od neho aj info k http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=4955 . :lol:
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod wazari » 21. Nov 2006 17:24

:wink:

KF vznikol 1993, cerpali z neho iba Spanielsko, Grecko, Portugalsko a Irsko - hranica je 90 % HNP, Irsko skoncilo

po roku 2004 aj nove krajiny (vsetkych 10)

nikdy som to nejak nesledoval, ale tu som nasiel pekne info po slovensky, co by ti to mohlo zodpovedat, je z roku 2004

http://ec.europa.eu/regional_policy/sou ... g14_sk.pdf


tu je dalsie info, co sa tyka fondovych veci - treba sa tym poprehrabovat

http://ec.europa.eu/regional_policy/the ... ort_en.htm


strukturalne fondy budu do Vianoc, skor to asi nestihnem :wink:
Obrázok používateľa
wazari
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3
Založený: 17. Máj 2005 16:12

Odoslaťod wazari » 23. Nov 2006 18:36

Vcera odznelo v spravach STV, ze:

"Analytici predpokladajú, že nové členské krajiny vyčerpajú v nasledujúcich siedmich rokoch iba 60 percent peňazí, ktoré im dá únia."

no, uvidime, ako to pojde slovensku
na konci tohto roka je prvy termin, kedy sa uvidi, ci uz budeme cosi vracat (tyka sa strukturalnych fondov)
Obrázok používateľa
wazari
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3
Založený: 17. Máj 2005 16:12

Odoslaťod Dialniciar » 24. Nov 2006 11:55

wazari,

a čo sa deje s nepoužitými financiami, teraz myslím celkovo, všetky fondy :?:

Lebo to musia byť miliardy EUR ročne. Vracia sa to naspäť členským krajinám :?:
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod aquila » 24. Nov 2006 12:23

viem, ze sa to vracia spat EU, ale co sa deje potom uz netusim. za minule obdobie to bolo dokopy asi 5 miliard euro co sa vratili spat, ako nevyuzite.
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Ďalšia

Naspäť na Glosár

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.