Stavebné spoločnosti všeobecne

sekcia venovaná stavebným a projekčným firmám ako aj mechanizmom a technike využívanej pri stavbách, respektíve údržbe diaľničnej a cestnej siete.

Moderátor: Moderátori

Odoslaťod Dialniciar » 19. Feb 2007 12:13

Vlani robilo v stavebných firmách 155,8 tis. ľudí :arrow:

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=6108

Stavbári čakajú rekordný rok :arrow:

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=6109
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod Dialniciar » 13. Mar 2007 12:53

Stavebné firmy v januári utŕžili 13,689 mld. Sk :arrow:

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=6451

Medziročne im tak tržby vzrástli o 27,6 %.
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod aquila » 13. Mar 2007 13:10

velmi mierna zima .. stavia sa kde sa da, logicke :) v celej europe je rast 20-40%, lebo minuly rok bola kruta zima a stavat sa nedalo :)
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Odoslaťod Dialniciar » 13. Mar 2007 13:16

aquila napísal:velmi mierna zima .. stavia sa kde sa da, logicke :) v celej europe je rast 20-40%, lebo minuly rok bola kruta zima a stavat sa nedalo :)


SR má aj tak druhý najvyšší rast hneď po Slovinsku v rámci štátov EÚ. :wink: Ono nejde len o zimu, ale o celkové investície štátu do dopravných riešení a napr. v niektorých štátoch tie objemy klesajú alebo sa len ťažko udržiavajú. K tomu bytová výstavba atď.
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod aquila » 13. Mar 2007 13:24

a potom cesky rast o 29,2% je co za cislo ? ;)
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Odoslaťod Dialniciar » 13. Mar 2007 15:19

aquila napísal:a potom cesky rast o 29,2% je co za cislo ? ;)


Aha, ja som si pozrel ešte údaje za december, lebo za január ešte všetky z OECD/G7+1/EÚ nemám, takže pardon. :oops:
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod aquila » 13. Mar 2007 17:30

za januar ma slovensko asi 20%, este je tych krajin pred nami :) pokles zaznamenali portugalci asi o 10% :)
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Odoslaťod Dialniciar » 13. Mar 2007 18:54

aquila napísal:za januar ma slovensko asi 20%, este je tych krajin pred nami :) pokles zaznamenali portugalci asi o 10% :)


aquila, za január je to pre SR 27,6%. Veď tu o tom diskutujeme, môžem ťa poprosiť o nejaký link, že by som si pozrel aj ďalšie údaje :?:
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod Dialniciar » 14. Mar 2007 10:30

Hlavný vplyv rastu okrem počasia, ktoré predsa len bolo podobné tomu z decembra bol ten, že v januári sa faktúrovalo ešte za minulý rok. A na to som zabudol aj ja. :arrow:

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=6483
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod konstrukt » 16. Apr 2007 11:32

Väčšina slovenských stavebných firiem už nie je čisto slovenská, vlastnia ich akcionári zo zahraničia. Myslím hlavne tie veľké firmy ako Inžinierske stavby,a.s.,Cesty Nitra,a.s. Skanska BS,a.s. Eurovia-cesty,a.s. Metrostav-Sk, Zipp,s.r.o. Váhostav-tunely a špeciálne zakladania,a.s. Tubau,a.s.... Zatiaľ čisto slovenská firma je Doprastav,a.s. Bratislava a Váhostav-SK,a.s. ale otázne je dokedy to tak ostane.
Odbor dopravné staviteľstvo
Obrázok používateľa
konstrukt
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 255
Založený: 28. Dec 2006 23:23
Bydlisko: BRATISLAVA

Odoslaťod Dialniciar » 17. Apr 2007 08:13

doprastavak napísal:Väčšina slovenských stavebných firiem už nie je čisto slovenská, vlastnia ich akcionári zo zahraničia. Myslím hlavne tie veľké firmy ako Inžinierske stavby,a.s.,Cesty Nitra,a.s. Skanska BS,a.s. Eurovia-cesty,a.s. Metrostav-Sk, Zipp,s.r.o. Váhostav-tunely a špeciálne zakladania,a.s. Tubau,a.s.... Zatiaľ čisto slovenská firma je Doprastav,a.s. Bratislava a Váhostav-SK,a.s. ale otázne je dokedy to tak ostane.


Spoločnosť Eurovia-cesty ani nikdy slovenská nebola. Myslíš snáď jej predchodkyne. :wink:
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod konstrukt » 23. Apr 2007 15:43

Dialniciar napísal:
doprastavak napísal:Väčšina slovenských stavebných firiem už nie je čisto slovenská, vlastnia ich akcionári zo zahraničia. Myslím hlavne tie veľké firmy ako Inžinierske stavby,a.s.,Cesty Nitra,a.s. Skanska BS,a.s. Eurovia-cesty,a.s. Metrostav-Sk, Zipp,s.r.o. Váhostav-tunely a špeciálne zakladania,a.s. Tubau,a.s.... Zatiaľ čisto slovenská firma je Doprastav,a.s. Bratislava a Váhostav-SK,a.s. ale otázne je dokedy to tak ostane.


Spoločnosť Eurovia-cesty ani nikdy slovenská nebola. Myslíš snáď jej predchodkyne. :wink:
Myslelel som predchodcu Eurovia-cesty,a.s. čiže Cestné stavby,a.s. Košice.
Odbor dopravné staviteľstvo
Obrázok používateľa
konstrukt
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 255
Založený: 28. Dec 2006 23:23
Bydlisko: BRATISLAVA

Odoslaťod mapman » 10. Jún 2007 21:34

Stavbári, potrbujem poradiť s prekladom termínov "vícepráce" a "méněpráce" do slovenčiny, please ;)

A admina prosím aby to potom niekam vyhodil.

Díky....
mapman
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 686
Obrázky: 80
Založený: 24. Feb 2005 13:40
Bydlisko: CZ 140 00

Odoslaťod Jarda » 11. Jún 2007 06:10

Termín "méněpráce" se běžně neužívá, je významově nejasný, musel by být ve smlouvě definován.
Jarda
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3
Založený: 24. Mar 2006 11:03
Bydlisko: ČR, Praha

Odoslaťod mapman » 11. Jún 2007 07:43

Takheje, to je v pořádku, ale potřebuju pro to slovenský ekvivalent a slova jako "viacpráce" a "menejpráce" mě jaksi nic neříkají...
mapman
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 686
Obrázky: 80
Založený: 24. Feb 2005 13:40
Bydlisko: CZ 140 00

Odoslaťod Jarda » 11. Jún 2007 08:51

"viacpráce" jsem v dokumentech ve slovenštině viděl (nemohu ale ručit, že to není čechismus a nemá to být správnou slovenštinou jinak), "menejpráce" jsem nikde neviděl.
Jarda
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3
Založený: 24. Mar 2006 11:03
Bydlisko: ČR, Praha

Odoslaťod Jarda » 11. Jún 2007 09:03

"Méněpráce" by mohlo znamenat a) dodatečné omezení rozsahu díla, b) nedodělek či odstranitelnou vadu, c) racionalizační opatření, d) neodstranitelnou vadu nebránící užívání; což má každé jiné právní důsledky, proto se mi ten termín nelíbí.
Jarda
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3
Založený: 24. Mar 2006 11:03
Bydlisko: ČR, Praha

Odoslaťod mapman » 11. Jún 2007 10:21

Tak dostalo sa mi odpovede "naviac práce" pre více práce, u termínu "méněpráce" ide o práce, ktoré oproti projektu nebudú objednávateľom vyžadované...

Ale díky Jardo, som rád že platí "musíme si pomáhat" ;)
mapman
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 686
Obrázky: 80
Založený: 24. Feb 2005 13:40
Bydlisko: CZ 140 00

Odoslaťod kaviarista » 27. Júl 2007 09:55

Napr. taky Doprastav je schopny stavat dialnicu (pozor ! dialnicu a nie rychlostnu cestu) na rovine aj za 180 mil./ km.
Je schopny takto stavat vsade inde okrem Slovenska. Vsade inde musi prerazit konkurencnymi trhovymi podmienkami. Len na Slovensku ma samozrejme vybudovane ine paky na prelievanie penazi.

Uz nech tu mame konecne Bechtel
Obrázok používateľa
kaviarista
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 7
Založený: 10. Feb 2005 20:46
Bydlisko: Zem

Odoslaťod Dialniciar » 27. Júl 2007 10:34

kaviarista napísal:Napr. taky Doprastav je schopny stavat dialnicu (pozor ! dialnicu a nie rychlostnu cestu) na rovine aj za 180 mil./ km.
Je schopny takto stavat vsade inde okrem Slovenska. Vsade inde musi prerazit konkurencnymi trhovymi podmienkami. Len na Slovensku ma samozrejme vybudovane ine paky na prelievanie penazi.

Uz nech tu mame konecne Bechtel


kaviarista, je vidno, že nie si stavbár, ale iba snílek. :D

Bechtel nestavia lacno. A potrebuje presné splátky. Presné = každý mesiac dohodnutú sumu peňazí, na konci roka ešte bonus. Ak to nemá, odíde, tak ako odišiel napr. z Chorvátska pri A1 a už sa nikdy nevrátil v plnej sile. A to Chorvátsko peniaze malo. SR neplatí načas, má v zmluvách zakotvené meškanie platieb od 2-3 mesiacov. Podobne to funguje v ČR. Nemci majú 30 dní.

Ide o to, že Bechtel nepríde tak skoro na Slov. k výstavbe diaľnic, pretože tu sú zakotvené viaceré silné stavebné firmy a stavebníctvo v SR je vyspelé a je tu dosť odborníkov. Bechtel do takýchto krajín nechodí. Slováci stále majú 40% trhu, Rakúšania ďalších 15%, severania ďalších 14%, Francúzi ďalších 14%.

Na to, aby sem prišiel Bechtel už zostala posledná možnosť a tou je výrazný rast stavebného trhu v SR, t.j., že by nastal obrovský boom v stavebníctve v oblasti celého spektra: bytová výstavba a obnova, dopravná a ekologická infraštruktúra a ideálne aj hosp. rozvoj (obnova hnedých zón a výstavba na zel. lúkach). Potom by sem mali záujem prísť ďalší hráči na svetovom trhu (ukmasnúť si z koláča): Bechtel, J&P, rozvinuli by sa konečne VINCI, ...
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod Dialniciar » 27. Júl 2007 10:39

Bechtel chodí len sem:

- krajina zničená po vojne (má s tým 60 ročné skúsenosti v Európe, Ázii a Afrike)
- krajina, kde nie je žiadny významný hráč na trhu
- krajina, kde sa vie, že stavebný trh bude rásť viacero rokov za sebou vždy min. o 20%
- krajina, kde bude Bechtel hrať prvé husle v tom, v čom ide do nej podnikať (Balkán - výstavba diaľnic, Afrika - výstavba elektrární, Ázia - výstavba ropovodov, ...)

A z tohto Slovensko by mohlo splniť už len 3. bod
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod kaviarista » 27. Júl 2007 10:53

"Bechtel nestavia lacno. A potrebuje presné splátky. Presné = každý mesiac dohodnutú sumu peňazí, na konci roka ešte bonus."

Tak toto je presne to, co by prinieslo do obchodnych vztahov viac kultury, potrebnej na Slovensku ako sol.
Toto, co chce Bechcel su zdrave ekonomicko platobne vztahy. Zadrziavanie platieb a nehradenie zavazkov nacas aj napriek dobrej likvidite , je prejavom grobianstva. Je to spinave financne prostredie, ktore mnohi americania nechapu. A nechapu ho opravnene.
V spine a bahne sa pohybuju ryby, ktore chutia hnusne. Ja mam radsej pstruhy ...

Som zvedavy, ci bude takto poslusne cakat na platby Doprastav aj v Madarsku. Tam uz nebude priestor na platobne obstrukcie, ako pri nadsadenych zkorumpovanych ponukach na Slovensku, kde si zahrnu do ponuky vsetky rizika strat z omeskania platieb.
Obrázok používateľa
kaviarista
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 7
Založený: 10. Feb 2005 20:46
Bydlisko: Zem

Odoslaťod Dialniciar » 27. Júl 2007 10:59

kaviarista napísal:"Bechtel nestavia lacno. A potrebuje presné splátky. Presné = každý mesiac dohodnutú sumu peňazí, na konci roka ešte bonus."

Tak toto je presne to, co by prinieslo do obchodnych vztahov viac kultury, potrebnej na Slovensku ako sol.
Toto, co chce Bechcel su zdrave ekonomicko platobne vztahy. Zadrziavanie platieb a nehradenie zavazkov nacas aj napriek dobrej likvidite , je prejavom grobianstva. Je to spinave financne prostredie, ktore mnohi americania nechapu. A nechapu ho opravnene.
V spine a bahne sa pohybuju ryby, ktore chutia hnusne. Ja mam radsej pstruhy ...

Som zvedavy, ci bude takto poslusne cakat na platby Doprastav aj v Madarsku. Tam uz nebude priestor na platobne obstrukcie, ako pri nadsadenych zkorumpovanych ponukach na Slovensku, kde si zahrnu do ponuky vsetky rizika strat z omeskania platieb.


Takže dávaš USA ako príklad finančnej čistoty ? Wow, ... :shock: :P :D

Enel - :!: :!: :!:
Worldcom - :!: :!: :!:
desiatky ďalších firiem a to v pozadí bol viceprezident USA

:!:

Bechtel nerobí nič iné, len to, že zdiera chudobných a doma si stavia za stredne veľké ceny a nebyť toho, že USA vláda ho podporuje cez obnovu Iraku, Afganistanu a ďalšie dve desiatky krajín (vrátane balkánskych), tak Bechtel dnes skončil. A dobre si pozri desiatky mil. USD, ktoré kam idú cez volebnú kampaň. :idea:
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod kaviarista » 27. Júl 2007 12:04

Dialniciar,
ani Enel ani Worldcom neboli apriori postavene na podvode. Tak ako cela americka mena , aj niektore obchodne aktivity v amerike su postavene na ocakavaniach v buducnosti a nemaju realne financne krytie. Ale velmi zriedka su pohnutky zakladat na zanik dopredu odsudene spolocnosti.

V Europe sa zakladaju eserocky uz vopred s tym, ze s niekym sa neskor vydrbe.

V amerike idu desiatky mil. USD na volebnych kampani, ale vacsinou o nich viem. U nas idu desiatky milionov korun do vrecak zkorumpovanych statnych byrokratov a kazdy sa tvari, ze je vsetko v najlepsom poriadku.

Amici su v mnohych oblastiach tajtrlici, ale co sa tyka korupcneho spravania, su na svetelne roky pred nami.

Ako zdiera Bechtel chudobnych ludi v takom Rumunsku, ked tam stavia podstatne lacnejsie ako Doprastav u nas?
Alebo to ide na ukor kvality? Nedavno som sa vratil z bechtelovskych chorvatskych dialnic a take dilatacne kopciska ako u nas som nenasiel ani na jednej tamojsej estakade.
Obrázok používateľa
kaviarista
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 7
Založený: 10. Feb 2005 20:46
Bydlisko: Zem

Odoslaťod aquila » 27. Júl 2007 12:10

enel-u sa dari zatial docela dobre ;)

problem mal ENRON a ten zahucal len kvoli tomu, ze jedno oddelenie obchodovalo s derivatmi, co je cisto spekulativny trh (len asi 5% obchodov ma aj skutocnu delivery ;) )

worldcom bola pohoda, krachol jeden velky operator, nic vazneho... v nasom ponimani je to asi taka strata ako keby krachol slovanet ...

aj na slovensku krachuje stovky a tisicky firiem. to je business ;)

podpora je vzdy rozna .. vid airbus vs. boeing .. jeden dostava priame statne dotacie a bonifikovane uvery, dalsi cez FTO ma ulavy na daniach a obrovske zbrojne zakazky s vysokymi marzami ...

prast ako uhod ;)

ale sme kusok OT ..

edit: presunute do spravnej temy ;)
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Stavebné a projektové firmy + Stavebné a údržbové stroje

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 9 hostí.