Cyklistika na Slovensku

sekcia venovaná iným infraštrukturálnym stavbám ako diaľnice a železnice, t.j. napríklad letiská, nosný dopravný systém, pozemným stavbám a developerským projektom

Moderátor: Moderátori

myslíte si že mestá vynakladajú dosť finančných prostriedkov na cyklistickú dopravu

ano vynakladajú dosť
3
3%
nie nevynakladajú dosť
81
88%
neviem posúdiť
8
9%
 
Celkový počet hlasov : 92

Odoslaťod racto » 26. Feb 2008 18:59

sven napísal:Petržalka - chýbajú priechody pre cyklistov

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?p=65750#65750


Tak toto je taká pravá slovnská klasika.
Čo ja viem tak pri prechody pre cyklistov maju cyklisti také isté práva ako pri prechodoch pre chodcov chodci.
Obrázok používateľa
racto
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 28
Založený: 22. Okt 2007 11:33
Bydlisko: Detva

Odoslaťod racto » 26. Feb 2008 19:16

Kto má prednosť na priechode pre cyklistov :

Zákon NR SR č. 315/1996 Z. z.

§ 4
Povinnosti vodiča

(3) Vodič nesmie
j) ohroziť cyklistov prechádzajúcich cez priechod pre cyklistov,
Obrázok používateľa
racto
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 28
Založený: 22. Okt 2007 11:33
Bydlisko: Detva

Odoslaťod Tomas PO » 27. Feb 2008 13:35

racto0 napísal:Kto má prednosť na priechode pre cyklistov :

Zákon NR SR č. 315/1996 Z. z.

§ 4
Povinnosti vodiča

(3) Vodič nesmie
j) ohroziť cyklistov prechádzajúcich cez priechod pre cyklistov,

Ale ani cyklista nesmie ohrozit vodica prechadzajuceho cez cyklisticky priechod.
ta neznam ci ne hej
Obrázok používateľa
Tomas PO
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 975
Založený: 03. Okt 2006 23:43
Bydlisko: Presov

Odoslaťod racto » 27. Feb 2008 16:05

Tomas PO napísal:
racto0 napísal:Kto má prednosť na priechode pre cyklistov :

Zákon NR SR č. 315/1996 Z. z.

§ 4
Povinnosti vodiča

(3) Vodič nesmie
j) ohroziť cyklistov prechádzajúcich cez priechod pre cyklistov,

Ale ani cyklista nesmie ohrozit vodica prechadzajuceho cez cyklisticky priechod.


No ak je samovrah tak môže :)
Obrázok používateľa
racto
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 28
Založený: 22. Okt 2007 11:33
Bydlisko: Detva

Odoslaťod racto » 29. Feb 2008 13:22

Viem že toto je o Cyklistike na Slovensku, ale nedá mi sem nedať popis jedného švedskeho mesta. Ked som čítal o ňom, že akú tam majú sieť cyklistických chodníkov a vybavenie som si pomyslel že kedy to bude u nás.

Mesto Västerås a jeho cyklistika Na západ od Švédskeho hlavného mesta Štokholmu, na brehu jazera Mälaren sa nachádza mesto Västerås.
Västerås má 125 000 obyvateľov a v celom meste sa nachádza 340 km cyklistických chodníkov. To znamená, že popri každej mestskej komunikácie je vybudovaný asfaltový chodník určený pre cyklistov. Aby sa cyklisti nestretávali s motorovými vozidlami, križovanie cyklistických chodníkov a ciest pre motorové vozidlá je väčšinou vybudované mimoúrovňové. Vo Västerås je tak 220 tunelov a mostov určených pre cyklistov. V dobe dopravných špičiek sa tu používa dopravné značenie vyhradené len pre cyklistov. Nachádzajú sa tu aj kruhové objazdy vyhradené len pre cyklistickú dopravu.
. Podľa mestských štatistik 35 % celkovej dopravy tvoria práve cyklisti. Aby doprava bola umožnená i v zime, keď sú cesty obvykle pokryté snehom o ich údržbu sa stará mestská správa. V centru mesta sú chodníky zospodu vyhrievané sieťou trubiek, mimo centrum sa o likvidáciu snehu starajú čistiace vozidlá.

Odkaz na stránku nedávam lebo ju neviem :)
Obrázok používateľa
racto
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 28
Založený: 22. Okt 2007 11:33
Bydlisko: Detva

Prilba

Odoslaťod tomas1 » 05. Mar 2008 19:33

konstrukt napísal:Áno, prilba by mi vadila na hlave. :?

Stavím sa, že si cyklistickú prilbu na hlave ešte nemal. :)

Pred pár rokmi boli zavedené povinné prilby na profesionálnych cyklistických závodoch, čo viedlo k veľkému zlepšeniu ich konštrukcie (pohodlia, prúdenia vzduchu,...). Takže kvalitná prilba by dnes už nemala nikomu vadiť.
___________________________________

Otázka: Platí celodenné svietenie aj pre cyklistov?
Obrázok používateľa
tomas1
diskutujúci
 
Príspevky: 152
Založený: 10. Aug 2006 10:52

Vesta

Odoslaťod tomas1 » 05. Mar 2008 19:38

Čo sa týka "reflexnej vesty"... Je nemysliteľné, aby cyklista nosil vestu na cyklistickom oblečení. To by sa malo nejak inak vymyslieť.
Obrázok používateľa
tomas1
diskutujúci
 
Príspevky: 152
Založený: 10. Aug 2006 10:52

Odoslaťod Thomas » 05. Mar 2008 19:39

podpořím konstrukta - i já jsem si na přilbu nezvykl, ač mi za to nadává, kdo může.
Thomas
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 27
Založený: 20. Dec 2007 19:42
Bydlisko: Brno

Re: Prilba

Odoslaťod Andrej » 05. Mar 2008 20:12

tomas1 napísal:Otázka: Platí celodenné svietenie aj pre cyklistov?
Nie.
tomas1 napísal:Čo sa týka "reflexnej vesty"... Je nemysliteľné, aby cyklista nosil vestu na cyklistickom oblečení. To by sa malo nejak inak vymyslieť.

Plny suhlas, dokonca ja vlastnim aj cykl. oblecenie aj s reflexnymi pasmi, takze mi pride uplne zbytocne nosit vestu. :roll:

Co sa tyka prilby, dost zavisi od toho, aku si vyberies. Ja som si celkom zvykol. Navyse v lete chrani hlavu pred upalom :)
Andrej
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 608
Založený: 08. Feb 2005 16:57

Re: Prilba

Odoslaťod racto » 05. Mar 2008 21:11

Andrej napísal:
tomas1 napísal:Otázka: Platí celodenné svietenie aj pre cyklistov?
Nie.
tomas1 napísal:Čo sa týka "reflexnej vesty"... Je nemysliteľné, aby cyklista nosil vestu na cyklistickom oblečení. To by sa malo nejak inak vymyslieť.

Plny suhlas, dokonca ja vlastnim aj cykl. oblecenie aj s reflexnymi pasmi, takze mi pride uplne zbytocne nosit vestu. :roll:

Co sa tyka prilby, dost zavisi od toho, aku si vyberies. Ja som si celkom zvykol. Navyse v lete chrani hlavu pred upalom :)


Vo Švedsku platí povinosť nosiť vesty. A nehodovosť chodcov je takmer na nule.
Podľa mna jediným problemom je že by ste v nej vypadali zle :)
Obrázok používateľa
racto
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 28
Založený: 22. Okt 2007 11:33
Bydlisko: Detva

Re: Prilba

Odoslaťod Andrej » 05. Mar 2008 21:21

racto0 napísal:Vo Švedsku platí povinosť nosiť vesty. A nehodovosť chodcov je takmer na nule.
Podľa mna jediným problemom je že by ste v nej vypadali zle :)

Lenze vo Svedsku su podstatne viac ohladuplni vodici voci chodcom a cyklistom. U nas je ta kultura este stale nizka :roll:

S tou vestou - vzhlad nie je problem vobec, ale cykl. oblecenie ma plno vyhod, hlavne pri väcsich vykonoch, ktore sa vsak nosenim vesty stracaju. A ako som napisal, bezne mavaju reflexne pasy a farebne su rovnako vyrazne, takze povinnost nosit vestu mi pride ako totalne zbytocna.
Andrej
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 608
Založený: 08. Feb 2005 16:57

Odoslaťod racto » 12. Mar 2008 17:54

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?p=66710#66710

V tomto článku sa mi páčili 2 veci :
1. To tretie slovo že "možno"
2 Asi ten "odborník"autor nepozná terminologiu pretože cyklotrasa a cyklistický chodník sú 2 rozdielne veci.
ach jaj
Obrázok používateľa
racto
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 28
Založený: 22. Okt 2007 11:33
Bydlisko: Detva

Re: Prilba

Odoslaťod racto » 12. Mar 2008 17:58

Andrej napísal:
racto0 napísal:Vo Švedsku platí povinosť nosiť vesty. A nehodovosť chodcov je takmer na nule.
Podľa mna jediným problemom je že by ste v nej vypadali zle :)

Lenze vo Svedsku su podstatne viac ohladuplni vodici voci chodcom a cyklistom. U nas je ta kultura este stale nizka :roll:

S tou vestou - vzhlad nie je problem vobec, ale cykl. oblecenie ma plno vyhod, hlavne pri väcsich vykonoch, ktore sa vsak nosenim vesty stracaju. A ako som napisal, bezne mavaju reflexne pasy a farebne su rovnako vyrazne, takze povinnost nosit vestu mi pride ako totalne zbytocna.


A keby bolo v zákone napísane že cyklista je povinní nosiť oblečeie na ktorom sa nachádza aspoň 50% reflexných prvkov?
Obrázok používateľa
racto
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 28
Založený: 22. Okt 2007 11:33
Bydlisko: Detva

Re: Prilba

Odoslaťod Andrej » 12. Mar 2008 20:41

racto0 napísal:A keby bolo v zákone napísane že cyklista je povinní nosiť oblečeie na ktorom sa nachádza aspoň 50% reflexných prvkov?

To je uz uplne ine, v podstate suhlasim, aj ked formuloval by som to skor s dorazom na reflexne prvky na viditelnych miestach (chrbat, ruky).

Inac, registrovani cyklisti by mali mat vynimku z niektorych tychto veci ako povinny blatnik, zvoncek, namiesto reflexnej vesty reflexne cykl. oblecenie a podobne. Takze snad to nebude az take zle :)
Andrej
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 608
Založený: 08. Feb 2005 16:57

Re: Prilba

Odoslaťod racto » 12. Mar 2008 21:48

Andrej napísal:
racto0 napísal:A keby bolo v zákone napísane že cyklista je povinní nosiť oblečeie na ktorom sa nachádza aspoň 50% reflexných prvkov?

To je uz uplne ine, v podstate suhlasim, aj ked formuloval by som to skor s dorazom na reflexne prvky na viditelnych miestach (chrbat, ruky).

Inac, registrovani cyklisti by mali mat vynimku z niektorych tychto veci ako povinny blatnik, zvoncek, namiesto reflexnej vesty reflexne cykl. oblecenie a podobne. Takze snad to nebude az take zle :)



No však aj tak som to myslel :)
Registrovaný cyklisti? čo tým myslíš?
Obrázok používateľa
racto
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 28
Založený: 22. Okt 2007 11:33
Bydlisko: Detva

Re: Prilba

Odoslaťod Andrej » 12. Mar 2008 22:47

racto0 napísal:Registrovaný cyklisti? čo tým myslíš?

Ide konkretne o registraciu v cykloklube, ktory ale musi byt tiez zaregistrovany v Slovenskom zväze cyklistiky. Na clenov takehoto klubu sa pri treningoch nevztahuju tie najprisnejsie pravidla cestnej premavky, ktore som tu vymenoval.
Andrej
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 608
Založený: 08. Feb 2005 16:57

Re: Prilba

Odoslaťod racto » 12. Mar 2008 23:04

Andrej napísal:
racto0 napísal:Registrovaný cyklisti? čo tým myslíš?

Ide konkretne o registraciu v cykloklube, ktory ale musi byt tiez zaregistrovany v Slovenskom zväze cyklistiky. Na clenov takehoto klubu sa pri treningoch nevztahuju tie najprisnejsie pravidla cestnej premavky, ktore som tu vymenoval.


Tak o tomto prvý krát počujem
Obrázok používateľa
racto
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 28
Založený: 22. Okt 2007 11:33
Bydlisko: Detva

Odoslaťod sven » 13. Mar 2008 10:21

Investicie do cyklochodnikov v Košiciach v roku 2008:
Päť miliónov je pripravených na 2. stavbu rozpracovanej III. etapy cyklochodníka Čermeľ-Alpinka a 3,5 milióna na výstavbu združeného cyklochodníka na Komenského ulici.
Medzi odložené stavby možno priradiť aj IV. etapu cyklistického chodníka Čermeľ-Alpinka v hodnote 7,5 milióna Sk.

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=9595
Obrázok používateľa
sven
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 528
Obrázky: 6
Založený: 20. Aug 2007 17:41
Bydlisko: BA,BJ

Odoslaťod racto » 14. Mar 2008 19:20

Prinášam vám stránky na ktorých najdete mapy cyklotrás a aj ine informácie v oblasti cyklistiky:

Žilina a okolie : www.cyklo-pozitiv.sk
Trenčín a okolie: http://www.semtex.szm.sk/
Brezno a okolie : http://www.sck-dumbier.sk/
Pieštany a okolie: http://www.velovirgo.szm.sk/cyklisticke.htm
Liptov : http://www.liptov.sk/turistika/cyklo2.html
Zvolen a Detva : www.cyklo.sk

Odkazy na dalšie mestá najdete tu: http://www.skonline.sk/cykloturistika_lst.php

Program cyklotrasy najdete tu: http://cyklotrasy.mtbiker.sk/
Obrázok používateľa
racto
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 28
Založený: 22. Okt 2007 11:33
Bydlisko: Detva

Vyskúšajte si test pozornosti

Odoslaťod tomas1 » 29. Mar 2008 17:31

Obrázok používateľa
tomas1
diskutujúci
 
Príspevky: 152
Založený: 10. Aug 2006 10:52

Odoslaťod i15 » 29. Mar 2008 17:49

dobree :)


ale ekvivalent toho medveda je cyklista v ciernom jazdiaci po dialnici a takych snad vela nie je
Obrázok používateľa
i15
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 827
Založený: 21. Jan 2007 20:49
Bydlisko: vo výslužbe

Odoslaťod Thomas » 30. Mar 2008 07:53

Na tomto principu pracují kouzelníci :-)
Thomas
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 27
Založený: 20. Dec 2007 19:42
Bydlisko: Brno

Odoslaťod racto » 30. Mar 2008 10:12

Neviete o mestách v ktorých sa tento rok budu stavať cyklistické chodníky??

V Detve určite nie.
ach jaj
Obrázok používateľa
racto
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 28
Založený: 22. Okt 2007 11:33
Bydlisko: Detva

Odoslaťod aquila » 30. Mar 2008 13:19

inak to video je dost dobre .. myslim, ze velmi dobra forma, ktoru si zopar ludi zapamata.

inak prave kvoli "prehliadaniu" cyklistov pri celodennom celorocnom svieteni ho nakoniec v rakusku zrusili, lebo sa rapidne zvysili smrtelne urazy cyklistov v letnych mesiacoch
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Odoslaťod racto » 30. Mar 2008 20:56

aquila napísal:inak to video je dost dobre .. myslim, ze velmi dobra forma, ktoru si zopar ludi zapamata.

inak prave kvoli "prehliadaniu" cyklistov pri celodennom celorocnom svieteni ho nakoniec v rakusku zrusili, lebo sa rapidne zvysili smrtelne urazy cyklistov v letnych mesiacoch


Aquila žiaľ bolo by to dobre keby kvoli tomu ale nie je to tak. Rakúska strana zelených prišla do parlamentu zo štúdiou, vypočtami, že koľko spotrebuje svietenie paliva a koľko to znamena výfukových plynov.
Určite tam boli spomenutý aj cyklisti aj chodci, ale hlavný dôvod bolo to určite nebol !! :!:
ach jaj
Obrázok používateľa
racto
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 28
Založený: 22. Okt 2007 11:33
Bydlisko: Detva

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Ostatná infraštruktúra, pozemné stavby a developerská činnosť

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 15 hostí.