ŽSR - Nové trate

sekcia venovaná železniciam

Moderátor: Moderátori

ŽSR - Nové trate

Odoslaťod johhan » 04. Aug 2005 07:54

Nové trate v sieti ŽSR - reálne aj nereálne projekty a megaprojekty

Bratislava Fililialka - Bratislava - Petržalka
Bratislava UNS - Bratislava Letisko - Bratislava - Vajnory
Tunel Bratislava hl. st. - bypas
Trnava - Nitra - Zlaté Moravce - Žarnovica
Levice - Lučenec
Trenčín - Bánovce/Bebravou - Prievidza
Prievidza - Horná Štubňa - Banská Bystrica
Trstená - Nowy Targ
Poprad - Nowy Targ - tatranský tunel
Krompachy - Prešov
Prešov - Bardejov - Rzezsow
johhan
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 39
Založený: 03. Feb 2005 21:43

Odoslaťod aquila » 04. Aug 2005 10:21

myslim ze prvy a druhy su docela realnymi. resp spojenie s letiskom chcu rakusani. tunel pri hl stanici podla mna koreluje do znacnej miery s filialkou. ak by bola filialka, dlho nebude tunel pri hl stanici & vice versa ..

ostatne neviem posudit ;)
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Odoslaťod Milos » 04. Aug 2005 13:42

Hm, zaujímavé plány.. Myslím si ale, že v najbližších rokoch môže by reálnym nanajvýš ten druhý v poradí...

A Prievidza - Horná Štuba - Banská Bystrica, to je nová tra? Táto tra predsa existuje (Prievidza - Horná Štuba a Horná Štuba - BB), akurát treba postavi prepojovací oblúk (i tak nejako, neviem to správne pomenova) za Hornou Štubou v smere na BB, aby vlak mohol prejs bez zmeny smeru jazdy "elom vzad", ale to je v tomto kontexte zanedbatená investícia... Alebo chcú postavi tunel priamo niekde z Ráztona do Skleného? Ale tam je veký výškový rozdiel, ktorý by železnica ažko na takej malej džke mohla prekonáva - v súasnosti ide tra ponad Handlovú (vlastne ju celú obíde naokolo, priom postupne naberá výšku).
Obrázok používateľa
Milos
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 422
Založený: 15. Feb 2005 16:20

Re: ŽSR - Nové trate

Odoslaťod Čavo » 04. Aug 2005 17:07

johhan napísal:Trnava - Nitra - Zlaté Moravce - Žarnovica

Neviem, či je to planované z Trnavy, pretože pokiaľ viem, tak je vytvorený koridor v plánoch (zákres koridoru som nevidel, iba informáciu o jeho existencii) mesta Nitry. A to z Trnovca nad Váhom (neďaleko Šale). Smer ďalej z Nitry nie je v tej správe komentovaný.
čavo

To čo píšem, sú moje názory, alebo informácie, ktoré mám. Budem rád, ak si žiadne moje slová nikto nebude brať osobne.
Čavo
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 541
Obrázky: 1
Založený: 07. Feb 2005 14:19
Bydlisko: Nitra

Odoslaťod magnus » 05. Aug 2005 10:06

Skor by bola zaujimava prepojka Prievidza - Rajec - Žilina
magnus
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 271
Založený: 11. Apr 2005 07:12
Bydlisko: Jasenica / Žilina

Odoslaťod wazari » 05. Aug 2005 10:22

Hm, vidim realne prve dva. Ostatne mozno daleka buducnost.
Obrázok používateľa
wazari
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3
Založený: 17. Máj 2005 16:12

Re: ŽSR - Nové trate

Odoslaťod Caesar » 06. Aug 2005 19:53

johhan napísal:Poprad - Nowy Targ - tatranský tunel


johhan,

odkiaľ čerpáš takúto informáciu? :twisted:
Caesar
Obrázok používateľa
Caesar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 43
Založený: 06. Máj 2005 14:03
Bydlisko:

Re: ŽSR - Nové trate

Odoslaťod magnus » 08. Aug 2005 06:27

Caesar napísal:
johhan napísal:Poprad - Nowy Targ - tatranský tunel


johhan,

odkiaľ čerpáš takúto informáciu? :twisted:


ano tato informacia preletela verejnostou uz niekolko rokov dozadu, bola o tom diskusia aj na tunelarskom komitete. ale ako daleko su prirpavym, to tazko povedat.
magnus
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 271
Založený: 11. Apr 2005 07:12
Bydlisko: Jasenica / Žilina

Re: ŽSR - Nové trate

Odoslaťod johhan » 08. Aug 2005 10:01

Caesar napísal:
johhan,

odkiaľ čerpáš takúto informáciu? :twisted:


Verejne dostupná info 8) .. alebo nie ? :shock:
johhan
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 39
Založený: 03. Feb 2005 21:43

Re: ŽSR - Nové trate

Odoslaťod Caesar » 08. Aug 2005 19:40

johhan napísal:Verejne dostupná info 8) .. alebo nie ? :shock:


Tak ako sa to vezme. Záleží aj ktorú trasu ty máš na mysli, alebo len všeobecnú informáciu?

Tunelov pod Tatrami je plánovaných viac ako jeden a nie len v oblasti železničnej dopravy. O tom už tu niekde začal aj AV, takže ja to popierať nebudem. 8)
Caesar
Obrázok používateľa
Caesar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 43
Založený: 06. Máj 2005 14:03
Bydlisko:

Odoslaťod bodrik » 12. Aug 2005 15:10

zaujimave a dost odvazne plany... ale opodstatnene. vies neico blizsie o trase Presov - Bardejov - Rzesow? zaujima ma to..
Obrázok používateľa
bodrik
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 708
Obrázky: 1
Založený: 12. Aug 2005 00:30

Odoslaťod Caesar » 26. Aug 2005 13:25

Caesar
Obrázok používateľa
Caesar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 43
Založený: 06. Máj 2005 14:03
Bydlisko:

Odoslaťod wazari » 26. Aug 2005 13:32

Caesar napísal:Ďalšia nová trasa.

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?p=8891#8891


Mohlo by to suvisiet s projektom uvedenym na prvom mieste v zozname.
Obrázok používateľa
wazari
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3
Založený: 17. Máj 2005 16:12

Odoslaťod Caesar » 26. Aug 2005 21:02

wazari napísal:
Caesar napísal:Ďalšia nová trasa.

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?p=8891#8891


Mohlo by to suvisiet s projektom uvedenym na prvom mieste v zozname.


Pochybujem, ak sa to aj potvrdí, tak to je len náhoda, pretože Rakúsko a jeho plány SR nemá odkiaľ poznať. 8)
Caesar
Obrázok používateľa
Caesar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 43
Založený: 06. Máj 2005 14:03
Bydlisko:

Odoslaťod aquila » 27. Aug 2005 12:45

caesar, praveze rakusani az moc dobre poznaju plany susedov .. ver mi ;) tolko padovy studii co sa tu robi na roznych velmi kvalitnych institutoch sa malokde robi .. a to len co som ja videl ;)
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Re: ŽSR - Nové trate

Odoslaťod bodrik » 28. Aug 2005 10:58

johhan napísal:Nové trate v sieti ŽSR - reálne aj nereálne projekty a megaprojekty
Prešov - Bardejov - Rzezsow

Vieš niečo bližšie o tejto "plánovanej" trati? Zaujíma ma to...
Obrázok používateľa
bodrik
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 708
Obrázky: 1
Založený: 12. Aug 2005 00:30

Odoslaťod wazari » 30. Aug 2005 11:32

Caesar napísal:
wazari napísal:
Caesar napísal:Ďalšia nová trasa.

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?p=8891#8891


Mohlo by to suvisiet s projektom uvedenym na prvom mieste v zozname.


Pochybujem, ak sa to aj potvrdí, tak to je len náhoda, pretože Rakúsko a jeho plány SR nemá odkiaľ poznať. 8)


Je to sucast "europrojektu", ktory ide aj cez Rakusko.
Obrázok používateľa
wazari
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3
Založený: 17. Máj 2005 16:12

Odoslaťod Antimander » 30. Aug 2005 14:47

wazari napísal:
Caesar napísal:
wazari napísal:
Caesar napísal:Ďalšia nová trasa.

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?p=8891#8891


Mohlo by to suvisiet s projektom uvedenym na prvom mieste v zozname.


Pochybujem, ak sa to aj potvrdí, tak to je len náhoda, pretože Rakúsko a jeho plány SR nemá odkiaľ poznať. 8)


Je to sucast "europrojektu", ktory ide aj cez Rakusko.


wazari,

ale či to súvisí s týmto: Bratislava Fililialka - Bratislava - Petržalka (1. príspevok ve tejto téme).

Inak ja som absolútne "mimo" čo sa železníc týka. Vlakom síce jazdím dosť, ale o rozvoji viem dosť málo. :roll:

Asi to bude tým, že "vlak ma vezie", ale "auto musím viesť sám". :wink:
Obrázok používateľa
Antimander
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 425
Obrázky: 5
Založený: 02. Aug 2005 13:46

Odoslaťod wazari » 31. Aug 2005 08:25

Antimander napísal:
wazari,

ale či to súvisí s týmto: Bratislava Fililialka - Bratislava - Petržalka (1. príspevok ve tejto téme).

Inak ja som absolútne "mimo" čo sa železníc týka. Vlakom síce jazdím dosť, ale o rozvoji viem dosť málo. :roll:

Asi to bude tým, že "vlak ma vezie", ale "auto musím viesť sám". :wink:


Prepojenie Viedne a Bratislavy (a az do Pariza) je "europrojekt" vyssieho rangu patriaci do TEN. Nedavno sa tlac zaoberala vyjadreniami ZSR o Petrzalke, Filialke, moznom prepojeni na letisko ako sucasti spojenia Ba - Vieden. Urcite boli rokovania ZSR aj s rakuskymi drahami. No, a zeby sa robili dve nove zeleznicne propojenia po priblizne rovnakej trase ...
Obrázok používateľa
wazari
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3
Založený: 17. Máj 2005 16:12

Odoslaťod Antimander » 31. Aug 2005 19:50

wazari napísal:Prepojenie Viedne a Bratislavy (a az do Pariza) je "europrojekt" vyssieho rangu patriaci do TEN. Nedavno sa tlac zaoberala vyjadreniami ZSR o Petrzalke, Filialke, moznom prepojeni na letisko ako sucasti spojenia Ba - Vieden. Urcite boli rokovania ZSR aj s rakuskymi drahami. No, a zeby sa robili dve nove zeleznicne propojenia po priblizne rovnakej trase ...


wazari,

ďakujem za info, pozriem sa na to bližšie. :wink:
Obrázok používateľa
Antimander
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 425
Obrázky: 5
Založený: 02. Aug 2005 13:46

Re: ŽSR - Nové trate

Odoslaťod johhan » 07. Sep 2005 19:03

bodrik napísal:
johhan napísal:Nové trate v sieti ŽSR - reálne aj nereálne projekty a megaprojekty
Prešov - Bardejov - Rzezsow

Vieš niečo bližšie o tejto "plánovanej" trati? Zaujíma ma to...


No bližšie už ani nie .. bolo to dávno ked som to kukal. Ale žsr by mala vedieť .. mali by ti to vedieť poskytnúť podla zákona o info.
johhan
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 39
Založený: 03. Feb 2005 21:43

Re: ŽSR - Nové trate

Odoslaťod bodrik » 26. Sep 2005 23:05

johhan napísal:
bodrik napísal:
johhan napísal:Nové trate v sieti ŽSR - reálne aj nereálne projekty a megaprojekty
Prešov - Bardejov - Rzezsow

Vieš niečo bližšie o tejto "plánovanej" trati? Zaujíma ma to...


No bližšie už ani nie .. bolo to dávno ked som to kukal. Ale žsr by mala vedieť .. mali by ti to vedieť poskytnúť podla zákona o info.

Johhan, nevieš, kadiaľ by mala viesť trasa? Prechádzala by do Poľska v oblasti Becherova, resp. Nižnej Polianky, alebo by šla z Bardejova cez Svidník a odtiaľ cez Dukelský Priesmyk na Krosno? Zaujímavý plán. Aspoň by došlo k oživeniu "slepej" trate, ktorá končí v BJ. Ináč pokračovanie železnice z Bardejova do Poľska malo byť realizované ešte v 19 stor. (rok 1893), kedy bola postavená trať po BJ. Mala prechádzať do Poľska (do Haličskej oblasti) nad Becherovom, ale neboli peniaze. Keď už aj peniaze boli, a bolo všetko dohodnute, dokonca sa už začal aj nakupovať materiál na stavbu, prišla I.sv. vojna, rozpad R-U monarchie a bolo po plánoch... Neskôr po II.sv. vojne sa mala trať predĺžiť do Svidníka a odtiaľ mala pokračovať do Stropkova a neskôr aj okolo Domaše ku Vranovu. Taktiež z BJ mala ďalšia trať viesť dolinou rieky Topľa cez Giraltovce do Hanušoviec n. Topľou. Tieto trate už mali pridelené aj svoje čísla, ale po zmene politickej situácie v r. 1989 bola príprava ich realizácie (síce sa nerobilo takmer nič) zastavená.
Obrázok používateľa
bodrik
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 708
Obrázky: 1
Založený: 12. Aug 2005 00:30

Odoslaťod Caesar » 29. Sep 2005 18:24

Nové trate ŽSR, ktoré uvádzaš johhan, sú možno všetky v plánoch, ale reálnosť ich vybudovania dosť záleží hlavne na tom, ako sa budú modernizovať tie súčasné.

Jediný veľký projekt, ktorý má šancu existovať na Slovensku v dohľadnej dobe, je aby Bratislava bola spojená s Viedňou za pomoci Transrapidu. A potom, o niekoľko rokov je šanca, aby takto bola s Bratislavou spojená aj Trnava. ... a tam sa "uvidí", kadiaľ, či smer ZA alebo ZV. Ono totiž stavať estakády v smere na ZA nebude už potom také jednoduché a návratnosť by asi nebola nikdy. 8)
Caesar
Obrázok používateľa
Caesar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 43
Založený: 06. Máj 2005 14:03
Bydlisko:

Odoslaťod magnus » 30. Sep 2005 06:05

Caesar napísal:Nové trate ŽSR, ktoré uvádzaš johhan, sú možno všetky v plánoch, ale reálnosť ich vybudovania dosť záleží hlavne na tom, ako sa budú modernizovať tie súčasné.

Jediný veľký projekt, ktorý má šancu existovať na Slovensku v dohľadnej dobe, je aby Bratislava bola spojená s Viedňou za pomoci Transrapidu. A potom, o niekoľko rokov je šanca, aby takto bola s Bratislavou spojená aj Trnava. ... a tam sa "uvidí", kadiaľ, či smer ZA alebo ZV. Ono totiž stavať estakády v smere na ZA nebude už potom také jednoduché a návratnosť by asi nebola nikdy. 8)


Pochybujem, ci sa da hovorit o navratnosti Transrapidu vobec. Myslim, ze skor nie. BTW, z hladiska vystavby a mnozstva estakad by bolo trasovanie cez Za aj cez ZV rovnocenne.
magnus
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 271
Založený: 11. Apr 2005 07:12
Bydlisko: Jasenica / Žilina

Odoslaťod Caesar » 30. Sep 2005 13:57

magnus napísal:Pochybujem, ci sa da hovorit o navratnosti Transrapidu vobec. Myslim, ze skor nie. BTW, z hladiska vystavby a mnozstva estakad by bolo trasovanie cez Za aj cez ZV rovnocenne.


Transrapid šetrí čas, je to drahšia varianta cestovania, cestujú teda len manažéri a inak vplyvní ľudia, tí šetria čas a tým zarábajú a vytvárajú hodnoty, ... takže výstavba trate letisko Šnaghai - centrum Šanghai a podobne sú robené preto, aby boli ziskové. Návratnosť je dlhodobá, ale istá.

Transrapid, Maglev, TGV, ... ale oplatí sa to na územiach, ktoré sú veľké, nie SR. 8)
Caesar
Obrázok používateľa
Caesar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 43
Založený: 06. Máj 2005 14:03
Bydlisko:

Ďalšia

Naspäť na Železničná infraštruktúra

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 11 hostí.