Cesta Žilina - Zwardoň možno nebude diaľnicou

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Moderátor: Moderátori

Cesta Žilina - Zwardoň možno nebude diaľnicou

Odoslaťod Andrej » 21. Mar 2005 15:22

http://www.etrend.sk/generate_page.php?page_id=46719


Keďže ČR aj Poľsko budú na svojom území budovať len rýchlostné komunikácie, MDPT bude uvažovať nad zmenou z diaľnice D3 na rýchlostnú komunikáciu
[21.3.2005 14:11]

BRATISLAVA 21. marca (SITA) - Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií SR (MDPT) bude uvažovať nad prehodnotením charakteru cesty v smere Žilina-Čadca-Skalité-Zwardoň z cesty diaľničného typu na rýchlostnú komunikáciu.

"Ide o multimodálny koridor číslo šesť, ktorý prechádza cez Českú republiku a ďalej pokračuje cez Poľsko, pričom pôvodne sme na našom území uvažovali s výstavbou diaľnice D3," zdôraznil pre agentúru SITA hovorca a poradca ministra dopravy Tomáš Šarluška.

Keďže však ČR a Poľsko uvažuje len o výstavbe rýchlostnej komunikácie, pre Slovensko bude podľa neho pravdepodobnejšie výhodnejšia tiež len rýchlostná komunikácia. Šarluška ešte doplnil, že česká strana sa zaviazala vybudovať rýchlostnú komunikáciu na svojom území do roku 2012.

Ministri dopravy krajín Visegrádskej štvorky (V4) diskutovali koncom minulého týždňa v poľskom Straszyni pri meste Gdansk aj o spoplatňovaní diaľnic formou elektronického mýta.

"Ministri sa dohodli, že budú navzájom koordinovať svoje elektronické systémy, čo však neznamená, že budú realizovať rovnaký systém," vysvetlil Šarluška. Všetky krajiny však podľa neho budú budovať systémy s vidinou budúceho prechodu na systém Galileo.

"Slovensko aj Česká republika plánujú zaviesť elektronický výber mýta v budúcom roku, pri Poľsku ešte termín nie je jasný," povedal Šarluška.

Zúčastnení ministri nevynechali ani tému železničnej infraštruktúry, pričom hlavnou témou bola postupná modernizácia železničný tratí v koridoroch IV, V a VI, ktorých celková dĺžka na území Slovenska predstavuje zhruba 800 kilometrov.

"Pri tejto téme uzavreli ministri dohodu o spoločnom postupe pri ich financovaní," uviedol Šarluška. Ministri sa podľa neho zaoberali aj témou liberalizácie trhu železničnej dopravy či spoluprácou v kombinovanej doprave.
Andrej
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 608
Založený: 08. Feb 2005 16:57

Naspäť na 2005

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.